Afyon ili halk eğitim merkezindeki takı tasarımı dersinin incelenmesi
  1. Tez No: 298414
  2. Yazar: HATİCE YANAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı bulunan Afyon Halk Eğitim Merkezindeki Takı Tasarımı dersinin-gereç, günlük hayattaki geçerliliği, El Sanatları dersi içindeki yeri açılarından kursiyer görüşlerine göre incelenmesidir.Araştırmanın evrenini, Afyon Halk Eğitim Merkezindeki, Takı Tasarımı kursuna katılan kursiyerler olaştırmaktadır. Bu araştırma kapsamında, kursiyerlere anket formu uygulanmıştır. Anket formu ile elde edilen bulguların frekans ve yüzde analizleri yapılmıştır.Araştırmadan elde edilen veriler değerlendirildiğinde, takı tasarımı programı kursiyerlerin kendi tercihi olması nedeniyle, kursa severek katıldıkları görülmüştür. Takı Tasarımı kursunun ders saatinin yeterli olduğu görülmüş ve çoğunlukla amacına ulaştığı saptanmıştır. Kullanılan program içerik açısından öğretim yöntemleri kısmen yeterli görülmektedir. Programda öğrencilerin yaratıcılıklarını kullanmaları çoğunlukla mümkün olmaktadır.Kurslarda oluşturulan takılar ile piyasadaki takılar arasında benzerlik olduğu görülmüştür. Kurslarda kullanılan en fazla eğitim aracı, dergi ve model kitaplardır. Kurslarda oluşturulan takıların sergileme ve satış imkanı bulunmaktadır. Öğrencilerin çoğunluğu malzeme temini konusunda kısmen zorluk çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyz the course ?Ornament Design? given in Public Educetion in terms of the materials utulized, validity of the course in daily life and place of this course in ?the course in ?the course of hand-crafts? by referring to the ideas of the people participated in thes course.The results of my investigation revealed,the course participants of the course?Ornament Design? are glad to be in the course because they are voluntarily. The lessons time of the course ?Ornament Design? was enough and it was seen that the course Purpose listened. The program which becomes used in the education methods are partly enough. The students dosnt uses there creativity enough.The the jewelry that made in the course looks like the jewelry in the market. The most used education program was only model books and magazines. It is not possible to sell or present the jewelry that made in the course. Most of the students have sectorial problems to get the matarial for the jewelry.