Müziksel işitme-okuma ve yazma (MİOY) derslerinde makamsal uygulamalara ilişkin durum saptamasına yönelik öğretmen görüşleri
Musical hearing-reading and writing lessons to pinpoint the modal applications for state teachers opinions
- Tez No: 298434
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma Müziksel işitme okuma ve yazma dersinde yer alan makamsal okuma-yazma uygulamaları için kullanılan kaynakların saptanması ve bu uygulamalara nasıl yer verildiğini belirlemek amacı ile hazırlanmış bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'deki Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı MİOY dersine giren öğretim elemanları, araştırmanın örneklemini ise Gazi Üniversitesi, 100. yıl Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Erzincan Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim Fakülteleri Müzik Öğretmenliği Bölümleri MİOY dersi öğretim elemanları oluşturmaktadır.Araştırmada Müzik eğitimi Ana bilim dallarında MİOY dersine giren öğretim elemanlarının görüşlerini almak için anket uygulanmış ve durum saptaması yapılmıştır. Bu görüşler sayısal verilerle tablolar halinde gösterilerek ifade edilmiştir. Elde edilen sonuçlara dayalı olarak ortaya konulan bulgular ve yorumlar değerlendirilerek öneriler sunulmuştur.Araştırmanın sonuçlarına göre;1- Örneklemi oluşturan öğretim elemanlarının tamamı bölüm giriş sınavlarının ezgi tekrarı aşamasında makamsal ezgilere yer verdikleri,2- Öğretim elemanlarının çoğunluğunun, bölüm giriş sınavlarının makamsal okuma ve yazma aşamasında daha çok hüseyni, hicaz ve kürdi makamlarına yer verdiği,3-Öğretim elemanlarının büyük çoğunluğunun kaynakların yeterli olmadığı görüşünde oldukları,4-Öğretim elemanlarının çoğunluğunun Muammer Sun Türk müziği makam dizileri, Ali Sevgi-Erdal Tuğcular Halk ezgileri ile solfej, Ülkü Özgür-Salih Aydoğan Müziksel yazma eğitimi ve ezgi bankası ve kendi kişisel çalışmalarından faydalandıkları, tampere sisteme göre yazılmış kaynakların yanı sıra geleneksel Türk müziği kaynaklarından da yararlandıkları,5-Örneklemi oluşturan öğretim elemanlarının çoğu MİOY derslerinde makamsal okuma-yazma uygulamalarında daha çok Hüseyni, Kürdi, Hicaz makamlarına yer verdikleri,6- Örneklemi oluşturan öğretim elemanlarının çoğunluğunun MİOY derslerinde yer alan makamsal okuma-yazma uygulamalarını, hem geleneksel çalgılarla hem de piyano ile, geleneksel Türk müziği sisteminde ve tampere sistemde ayrı ayrı işledikleri söylenebilir.7-Örneklemi oluşturan öğretim elemanlarının % 41,65'i makamsal okuma-yazma uygulamalarını tampere sistemde verilmesinin makamların özelliğini etkilediği, % 33,32'sinin de etkilemediği görüşünde oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Musical hearing in the course of this research to read and write the resources used for the determination of modal literacy practices and how these applications is given in a study designed to determine. The study population, education faculties in Turkey entering the Music Education Department MİOY course instructors, research sample of the Gazi University, 100. year University, İnönü University, Gaziosmanpasa University, Pamukkale University, Erzincan University, Mehmet Akif Ersoy University, Abant Izzet Baysal University, Karadeniz Technical University Faculty of Music Teacher Education Majors course instructors are MİOY.Music education research into the main branches of science lesson Mioy to get the views of the teaching staff and the case study questionnaire was administered. These views are expressed by showing the numerical data in tables. Results obtained evaluating the findings and interpretations based on the recommendations put forward are presented.According to the results of study;1-) The participants all the entrance exams melody repetition of the teaching staff in the stage of their modal melodies2-) The majority of teaching staff, department entrance exams modal stage of reading and writing more hüseyni, hicaz and Kürdi authorities revealed that,3-) The majority of teaching staff, department entrance exams modal stage of reading and writing more Hüseyni, Hicaz and Kürdi authorities revealed that4-) Muammer Sun chair series the majority of the lecturers of Turkish music, folk tunes with solfege , Ali Sevgi ?Erdal Tuğcular , Ülku Özgür -Salih Aydoğan musical training and intonation bank in writing and make use of their personal work, written in western music system resources according to the sources, as well as the advantage of traditional Turkish music ,5-) The participants most of the teaching staff MİOY modal literacy lessons more applications Hüseyni,and Kürdi. And than they gave in the Hicaz authorities,6-) Sampling by the majority of the teaching staff MİOY modal classes in reading and writing practices, as well as traditional instruments with piano, traditional Turkish music system and committed individual can be said that the western music system .7-) The participants of 41.65% teaching staff 's model literacy practices affect the western music system administration authorities, property, 33.32% of them, not indicated that the influence opinion