Müziksel işitme okuma yazma derslerinde bilgisayar destekli programlı öğretim yönteminin etkililiği
Efficiency of computer supported teaching method in musi̇cal audince reading writing classes
- Tez No: 429514
- Danışmanlar: PROF. NEZİHE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmada mesleki müzik eğitiminin önemli alan derslerinden biri olan Müziksel İşitme Okuma Yazma (MİOY) derslerinde geleneksel öğretim yöntemi ile bilgisayar destekli programlı öğretim yönteminin etkililiğinin bilgi düzeyi kazanımları açısından karşılaştırılması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda araştırma ön test-son test kontrol gruplu, eşleştirilmiş seçkisiz desene sahip deneysel modelde gerçekleştirilmiştir. Araştırma için 2013-2014 eğitim öğretim yılında Bolu ili Güzel Sanatlar Lisesi'nde okumakta olan 9. sınıf öğrencileri ile çalışma grubu oluşturulmuştur. Yansız atama yöntemiyle iki gruba ayrılan öğrencilerle, 11 hafta süreyle kontrol grubu ile geleneksel öğretim yöntemleri ve deney grubu ile araştırmacı tarafından geliştirilen 'Bilgisayar Destekli Programlı Öğretim Materyali' (öğretim yazılımı) ile öğretim süreci sürdürülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen 'MİOY dersine yönelik başarı testi' kullanılmış ve her iki grubun ön test - son test ve kalıcılık testi puanları arasındaki farklar incelenmiştir. Araştırma sonucunda 'Bilgisayar Destekli Programlı Öğretim Materyali' ile eğitim gören deney grubu öğrencilerinde ulaşılan öğrenme ve kalıcılık düzeylerinin kontrol grubu öğrencilerinin öğrenme ve kalıcılık düzeylerine göre çok daha yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to compare the efficiency of traditional teaching method and computer supported teaching method in terms of level of knowledge for Musical Audince Reading and Writing (MARW) classes which is an important major course in professional music education. In this direction, research was conducted on an experimental model with pre test- final test control group which has random pattern. For the research, a study group is has been formed from the students who study in 9th grade at Bolu Fine Arts High School in the academic year of 2013-2014. With the students who were separated into two groups with neutral assigning method, 11 week long teaching period was held by applying traditional method with the control group and“Teaching Material with Computer Supported Program”(teaching software) with the experiment group. In the research, 'Success test for MARW' which was developed by the research was used as the data collecting tool and the differences between the pretest- final test and permanence test scores of both groups was examined. As a result, the conclusions that the learning and permanency levels reached with the experiment group students who were educated with“Teaching Material with Computer Supported Program”are much higher compared to the learning and permanency levels of the control group students, were reached.