Müzik öğretmenliği lisans programlarındaki müziksel işitme okuma ve yazma derslerinin içerik bakımından karşılaştırılması
Comparison of ear training dictation and solfege classes within music education between 1998-2018 in context
- Tez No: 590120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ELİF TANINMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada , müzik öğretmenliği bölümlerinde uygulanan lisans programlarındaki Müziksel İşitme Okuma ve Yazma derslerinin içerik bakımından karşılaştırılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini müzik öğretmenliği bölümlerinde uygulanan lisans programları oluşturmuş, örneklemi ise 1998-1999 programı, 2012-2013 yılında YÖK tarafından hazırlanıp yürürlüğe konmuş program, aynı yıl Gazi Üniversitesi tarafından hazırlanıp uygulamaya koyulan program ve 2018-2019 öğretim yılında yeniden düzenlenen program olarak belirlenmiştir. Veriler doküman analizi ve görüşme yoluyla elde edilmiş, tablolar halinde açıklanmıştır. 2018-2019 programında yer alan Batı Müziği Teori ve Uygulaması dersi ile ilgili veriler için 5 üniversitede bu dersi yürüten 9 öğretim elemanının görüşü ve önerileri alınmıştır. Araştırmanın sonucunda MİOY dersinin 2012-2013 yılında YÖK tarafından hazırlanan ve aynı yıl Gazi Üniversitesi tarafından hazırlanıp yürürlüğe konan programda yer alan MİOY dersinin süre ve içerik bakımından aynı olduğu , incelenen diğer programlarda yer alan bu dersin süre ve içerik açısından farklılıklar gösterdiği ortaya çıkmış, 2018 programında yer alan ders ile ilgili alınan uzman görüşleri doğrultusunda ders içeriği ve süresi ile ilgili yeniden yapılandırılması gereken durumlar tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim is to examine the Ear Training , Solfege and Dictation class; with comparisons in point of context, which is applied in music education bachelor degree . The population of this research consist of bachelor degree programs that are applied in Musical teaching. Sample is determined as the 1998-1999 program, another program that has been brought in force by Board of Higher Education (BHE) in 2012-2013 and in the same year the program that is designed and executed by Gazi University which has been revised and implemented in 2018-2019 education year. Data is acquired by document analysis and interview and is explained as tables. For the data relevant to Western Musical Theory and Application class, the opinions and suggestions of 9 instructors' from 5 different universities are received. As a result of this research, MHRW class that is designed and implemented by BHE in 2012-2013 and the class that is designed by Gazi University are identical with each other in regards of duration and context; in other programs that are examined shows a difference in terms of duration and context. In direction of specialist opinions about the class that took place in 2018 program, cases that should be reconstructed about the context and duration of the class has been identified. Suggestions has been made in direction of the results that are acquired.