Güzel sanatlar ve spor liselerinin müzik bölümlerinde okutulmakta olan müziksel işitme okuma ve yazma derslerindeki Türk müziğine dayalı etkinliklere ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri
Views of teachers' and students' about Turkish music based activities in musical audince reading and writing courses which are taught at music departments in fine arts and sport high schools
  1. Tez No: 310988
  2. Yazar: ALPER ER
  3. Danışmanlar: PROF. ÜLKÜ ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, güzel sanatlar ve spor liselerinin müzik bölümlerinde okutulan ve temel alan dersi durumundaki müziksel işitme okuma ve yazma derslerinde yapılmakta olan Türk müziğine dayalı etkinlikler ile bu etkinliklerin yapısını ve genel özelliklerini tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır.Araştırma, durum tespitine yönelik betimsel bir çalışma olup, literatür taramasının ardından, anket formlarıyla elde edilen verilerin, frekans ve yüzde değerleriyle çözümlenerek yorumlanmasından oluşmaktadır.Araştırmanın birinci evrenini, 2010-2011 eğitim-öğretim yılı itibariyle en az 4 yıllık hizmet geçmişine sahip 55 GSSL, ikinci evrenini, bu okullarda görev yapmakta olan MİOY dersi öğretmenleri ile son sınıf öğrencileri; birinci örneklemini 28 GSSL, ikinci örneklemini ise bu okullarda görev yapan MİOY dersi öğretmeni ile son sınıf öğrencisi oluşturmaktadır.Araştırmanın sonucunda, MİOY derslerinde yapılan Türk müziğine dayalı etkinliklerin kuramsal bilgiler, müziksel işitme, okuma, yazma ve yaratma gibi dersin temel çalışma alanları arasındaki ilişkiler göz önünde bulundurulmaksızın yapıldığı; bu alanlardaki çalışmalara yeterince yer verilmediği; kullanılan basılı-görsel kaynaklar ile çalgılar ve ses sistemi bakımından okullar arası bir birlikteliğin olmadığı belirlenmiştir.Ulaşılan bu sonuçlar doğrultusunda, MİOY derslerindeki Türk müziğine dayalı etkinlikleri daha yeterli, etkili ve verimli kılmaya yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was prepared to determine activities that based on Turkish music they are conducted in musical audince, reading and writing courses which are taught at fine arts and sport high schools and in the position of basic field course and, the structure and general features of these activities.It is a descriptive research for assessment and composed of interpreting data that get with survey forms by analysing frequency and percentage rates after literature review.The first population of research is composed of 55 Fine Arts and Sport High Schools (FASH) which served at least 4 years; second population is composed of Musical Audince, Reading and Writing (MARW) course teachers who work at these schools and final year students; first sample is composed of 28 Fine Arts and Sport High Schools, second sample is composed of final year students and Musical Audince, Reading and Writing course teachers who work at these schools.As a result of this study, it was determined that Turkish Music based activities that are conducted in Musical Audince, Reading and Writing courses are carried out without considering relations of course with its basic study fields such as theoretical knowledge, musical audince, reading, writing and creating; studies in these fields are not included in details; there is not an association in terms of used printed- visual resources, instruments and sound system between schools.In accordance these findings, new suggestions have been offered to make Turkish music based activities in Musical Audince, Reading and Writing Courses more effective, productive and sufficient.