Türkülerin makam öğretimine etkilerinin incelenmesi
Examine the effects of the teaching of folk songs authority
- Tez No: 298444
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, Türk Halk Müziği türkü örnekleri ile yapılan çalışmaların makam öğretimine etkisi araştırılmıştır.Araştırma sürecinde, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri 9. Sınıf öğrencilerinin, müziksel işitme okuma ve yazma dersinde yer alan makamları işitsel olarak öğrenmelerinde türkü örnekleri ile yapılan çalışmanın ne derece etki sağlayacağı incelenmiştir.Araştırmanın evrenini Ankara Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi, örneklemini ise deney grubunu oluşturan on iki öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, 9. sınıf müzik bölümü öğrencilerinin oluşturduğu on iki öğrenciden oluşan deney grubu ile makamların işitsel olarak kavranmasında türkülerin etkisini araştırmak amacıyla çalışmalar yapılmış ve elde edilen sonuçlara dayalı olarak ortaya konulan bulgular ve yorumlar değerlendirilerek öneriler sunulmuştur.Araştırmanın sonucuna göre;Türkü örnekleri ile yapılan çalışmanın, hüseyni, hicaz ve kürdi makamlarının işitsel olarak kavranmasında büyük ölçüde yarar sağladığı, müziksel işitme okuma dersi müfredatında, solfej ve ezgi örneklerinin yanında türkü örneklerine de yer verilmesinin öğrencilere bu anlamda yarar sağlayacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkish Folk Music withTurkun Samples of the work investigated the effect of executive education.In the Research process ; Arts and Sports High School 9 Grade students, musical hearing, reading and writing course with the authorities of the auditory learning of song samples provided by the study examined to what extent domain.Ankara Anatolian High School of Fine Arts, and Sports of the research in general, the sample is in the experimental group consisted of twelve student. In the study, 9th music department students in the class of the test group of twelve student, the authorities made efforts to investigate the effect of auditory comprehension of the song and set out on the basis of the results of the evaluation findings and recommendations are presented comments.The studies conducted with turkun samples of Turks hüseyni, Kürdi hicaz and auditory comprehension of authorities to provide benefit greatly. course curriculum of musical hearing, reading, solfege, and examples of folk melodies in addition to samples of students in the administration predicted would benefit in this regard.