Geleneksel Türk müziğine dayalı viyolonsel öğretimine yönelik bir model önerisi ve uygulamadaki görünümü (Hüseyni makamı örneği)
The modal proposal and it's appearence in practice i̇nclined to violoncello teaching for traditional Turkish music oriented (Case of Huseyni maqam)
- Tez No: 366381
- Danışmanlar: PROF. SADIK ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Araştırmanın amacı, viyolonsel öğrencilerinin, geleneksel Türk halk müziği içinde yer alan komalı ses ve temel süsleme tekniklerini çalma becerilerini geliştirmeye yönelik yapılandırmacı yaklaşım doğrultusunda bir öğretim modeli geliştirmek ve bu modelin uygulamadaki görünümünü ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda eğitim gören 5 viyolonsel öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırmada hem betimsel hem de deneysel yöntem kullanılmıştır. Bu doğrultuda, nicel ve nitel veriler ayrı ayrı toplanmış, analiz edilmiş ve elde edilen veriler sonuçta bir araya getirilmiştir. Araştırmanın betimsel boyutunda araştırma için belirlenen konunun temellendirilmesi ve yönlendirilmesi için literatür taraması yapılmıştır. Ayrıca konu ile ilgili var olan durumun ortaya konulması için eğitim fakültelerinde görev yapan viyolonsel öğretim elemanlarına uzman görüşü için anket formu uygulanmıştır. Anket sonucunda viyolonsel eğitiminde makamsal sistemde hüseyni türkülerin icrasında karşılaşılan/karşılaşılabilecek sorunlara yönelik görüşler saptanmıştır. Hazırlanacak olan öğretim modeli doğrultusunda yapılan literatür taraması sonucunda araştırmanın deneysel bölümünde kullanılacak olan alıştırmalar oluşturulmuş ve uzmanlara uygulatılarak eksik ve geliştirilmesi gereken yönler tespit edilmiş ve düzeltilmiştir. Alıştırmalar hazırlandıktan sonra yapılandırmacı yaklaşım doğrultusunda 5 haftalık öğretim modeli geliştirilmiştir. Araştırmada, deneysel aşamanın ön test-son test verilerini elde etmek için uzman görüşleri doğrultusunda bir performans ölçme aracı geliştirilmiştir. Araştırmanın deneysel boyutunda ise, tek gruplu ön test son test deseni kullanılmıştır. Hazırlanan öğretim modeli doğrultusunda uygulanan beş haftalık deneysel işlem sürecinden sonra ön test son test farklılıkları karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler,“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”ve“Kruskal Wallis Tek Yönlü Varyans Analizi”kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca deneysel işlem sonrasında çalışma grubu öğrencilerinin yapılan çalışmayla ilgili görüşleri alınmıştır. Araştırma sonucunda, eğitim fakültelerinde uygulanmakta olan viyolonsel eğitiminde hüseyni türkülerden çok az düzeyde yararlanıldığı, kullanılan türkülerin de tampere sisteme göre öğretildiği ve icra edildiği tespit edilmiştir. 5 haftalık eğitim süresince yapılan haftalık değerlendirmeler sonucunda çalışma grubu öğrencilerinin komalı ses çalma becerilerinde önemli derecede iyileşme sağlandığı gözlemlenmiştir. Deneysel işlem sonunda öğrencilerin ön test son test puanları arasında önemli düzeyde olumlu farklılık olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, deneysel işlem sonrası çalışma grubu öğrencileri ile yapılan görüşme formlarından elde edilen verilerle de tutarlılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to develop a teaching model using constructive approach inclined to improving violoncello student's abilities on playing basic ornament techniques using in traditional Turkish Folksong and komas. The group of this research is include 5 students from Gazi University Gazi Faculty of Education Department of Fine Arts Education Division of Music Education. In this research, not only descriptive but also experimental methods were used. In this way, quantitative and qualitative data was collected one by one, analysed and the data was gathered at the end. In the descriptive dimension of the research, it was rewieved literature for establishing firmly and directing the designated topic. Also, it was applied to experts who works Faculty of Education Department of Fine Arts Education Division of Music Education interviews forms. As a result of survey, it was determined views about problems in the violoncello education on performing hüseyni folksong in maqam system. It was developed the substructure in accordance with the information which obtained from literature and survey results for preparing exercises using in empirical dimension of the research. It was developed the scale in accordance with the experts' views for obtaining pre-test and post-test data in the empirical phase. In the empiric part of the research, one group pretest-finaltest figure is used. After the empiric process that practised according to prepared education model for five weeks, the differences between pretest and finaltest are compared. Obtained data analyzed by using“Wilcoxon Signed Rank Test”and“Kruskal Wallis One Way Variance Analysis”. Students' opinions about the studies were taken after the empiric part of the research. In the conclusion of the research, it is identified that, hüseyni turkish folk songs are used slightly and the songs which used are tought and played in tampere system. It is observed after the weekly evaluations of five weeks education process, in the skill of playing koma notes by workgroup students is significantly better than before. It is understood that, there is significantly positive difference between the points of pretest and finaltest after the empiric part of the research. After the empiric part, these results are found coherent with data which obtained from workgroup students by using interview form.