Yozgat türkülerinin makam, değerler eğitimi ve söz içeriği bakımından ortaöğretim müzik derslerinde kullanılabilirliği
Availability of Yozgat turkus in secondary education music classes in terms of material, values education and local content
  1. Tez No: 809394
  2. Yazar: AYBÜKE UYAR KARA
  3. Danışmanlar: PROF. İSMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu araştırmada; Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Türk Halk Müziği (THM) repertuvarında yer alan Yozgat yöresinden derlenen türkülerinin makam, değerler eğitimi ve söz içeriği bakımından ortaöğretim müzik dersi için kullanılabilirliği incelenmiştir. Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim müzik eğitimi kazanımları arasında yer alan makamların öğretimi için farklı yörelerden Türküler ile çeşitlendirilmesidir. Araştırma, mevcut durumu belirlemeye yönelik genel durum tespitinin kullanıldığı tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırma tarama modelinde yürütüldüğü için TRT THM repertuvarında yer alan 98 adet Yozgat yöresinden derlenmiş türkü, çalışma kapsamında araştırma verisi olarak kullanılmıştır. Müzik derslerinde içerik olarak TRT THM repertuvarında yer alan Yozgat yöresinden derlenmiş türkülerinin kullanılabilirliğini incelemek için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortaöğretim müzik dersi müfredatı 9, 10, 11, 12. sınıf müzik ders kitapları makam, değerler eğitimi ve söz içeriği bakımından incelenmiştir. İncelenen türkülerin 15 farklı makamda olduğu tespit edilmiştir. Türkülerin makam bakımından sınıf uygunluğuna bakıldığında 9. sınıf için 31, 10. sınıf için 2, 11. sınıf için 10. ve 12. sınıflar için 33 türkü uygun bulunmuştur. Kalan 22 türkü ise uygun bulunmamıştır. İncelenen 98 türkü içerisinden 67'si değerler eğitimi bakımından uygun bulunmamıştır. Türkülerden 47'si ise söz içerikleri bakımından uygun bulunurken 51 türkünün ise söz içeriği uygun bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; The usability of the folk songs compiled from the Yozgat region, which are included in the Turkish Folk Music (THM) repertoire of the Turkish Radio and Television Corporation (TRT), in terms of mode, values education and word content, for secondary school music lessons were examined. The aim of this research is to diversify the makams, which are among the achievements of secondary school music education, with folk songs from different regions. Since the research was conducted in the scanning model, 98 folk songs compiled from the Yozgat region in the TRT THM repertoire were used as research data within the scope of the study. In order to examine the usability of the folk songs compiled from the Yozgat region, which are included in the TRT THM repertoire, as content in music lessons, the 9th, 10th, 11th, 12th grade music textbooks of the Ministry of National Education (MEB) secondary school music lesson were examined in terms of mode, values education and word content. It has been determined that the examined folk songs are in 15 different makams. Considering the class suitability of the folk songs in terms of maqam, 31 folk songs for the 9th grade, 2 for the 10th grade, and 33 for the 11th and 12th grades were found suitable. The remaining 22 folk songs were not found suitable. 67 of the 98 folk songs examined were not found appropriate in terms of values education. While 47 of the folk songs were found appropriate in terms of their lyrics, the lyrics of 51 folk songs were not found appropriate.