At Swim-Two-Birds & If on a Winter's Night a Traveler: A study of metafiction theory, intertextuality and authorship
At Swim-Two-Birds & Se una notte d'inverno un viaggiatore: Üstkurmaca, metinlerarasılık ve yazarlık kavramları çalışması
  1. Tez No: 298456
  2. Yazar: NAZIM ÇAPKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖĞÜT YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu yüksek lisans tezi çağdaş üstkurmaca kuramının günümüzde üstkurmaca olarak tanımlanan metinlere bakışını Italo Calvino'nun Se una notte d'inverno un viaggiatore ve Flann O'Brien'in At Swim-Two-Birds eserlerinin edebi öncülleriyle olan ilişkileri vasıtasıyla sorunsallaştırmaktadır. Çalışmanın merkezinde üstkurmaca kuramının metinlerarasılık kavramına yönelik farklı tanımlamaların yeniden değerlendirilmesi yer almaktadır. Bu çalışma ayrıca metinlerarasılığa edebiyat tarihi boyunca kullanımı bağlamında yaklaşarak çağdaş kullanımının üstkurmaca kuramlarında iddia edilenin aksine öncül edebiyat geleneğindeki kullanımından ayrılmadığını savunur. Bu tez üstkurmacaya postmodernizmin edebiyattaki tezahürü olarak yaklaşma genel eğiliminin kavrama tarihsel çetrefilliliğini gözardı eden, bütünlüklü ve tutarlı bir anlam yüklemesinden kaynaklandığını göstermeyi amaçlamaktadır. Italo Calvino'nun Se una notte d'inverno un viaggiatore ve Flann O'Brien'ın At Swim-two-birds eserlerinin incelemesi üstkurmaca kuramının zaruri kıldığı özdüşünümsellik ve otokritik kavramlarını, üstkurmaca, metinlerarsılık ve parodi arasındaki ilişkilerin yeniden düşünülmesi yoluyla sorunsallaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This M.A. thesis problematizes extant approaches in contemporary theories of metafiction to recent `metafictional? works, Italo Calvino?s If on a Winter?s Night a Traveler and Flann O?Brien?s At Swim-two-birds, by studying them in their intertextual relation to their literary antecedents. Central to this study is the re-evaluation of the various definitions of the concept of intertextuality in the metafiction theories, which are overly formalistic. By exploring intertextuality in literary history, this study argues that its contemporary use does not constitute a radical break with former literary practices, as put forth by the theories. The aim of this thesis is to show that the common treatment of metafiction as a manifestation of postmodernism in literature stems from the imposition on the term metafiction of a single, coherent meaning which overlooks its historical complexity. Study of Italo Calvino?s If on a Winter?s Night a Traveler and Flann O?Brien?s At Swim-two-birds problematizes such indispensible notions of metafiction as self-reflexivity and self-criticism through rethinking the relationship between metafiction, intertextuality and parody.