The Embowelled brain: The carnivalesque in the works of Jonathan Swift and Flann O'Brien
Bağırsaklanmış beyin: Jonathan Swift ve Flann O'Brien'in eserlerinde karnavalesk
- Tez No: 140564
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
KISA ÖZET Bağırsaklanmış Beyin: Jonathan Swift ve Flann O'Brien'ın Eserlerinde Karnavalesk Rukiye Aslıhan Aksoy Bu tez, Jonathan Swift' in Gûliver'in Gezileri ve Flann O'Brien'ın Swim-two-birds 'de ve Üçüncü Polis Memuru adlı eserlerindeki beden teması üzerine odaklanır. Bu temaya atfedilen önemin yanı sıra, bu çalışmada Jonathan Swift ve Flann O'Brien'ın adı geçen eserlerindeki Menippos yergisi biçemi ve İrlanda komik geleneğinin etki ve yansımaları araştırılmıştır. Sözü geçen bu yansıma ve etkilerin yazarların eserlerinin, çağdaşları olan egemen edebi biçemlerine, rasyonel düşünce kalıplarına ve genelde de Kartezyen ikiliğe getirdiği yapıbozumcu etki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The Embowelled Brain: The Carnivalesque in the Works of Jonathan Swift and Flann O'Brien by Rukiye Ashhan Aksoy This thesis focuses on the themes of the body and physicality in Jonathan Swift's Gulliver's Travels and Flann O'Brien's At Swim-two-birds and The Third Policeman. Along with the importance given to this theme, this study concerns itself with the reflections of the Menippean satire form and the Irish comic tradition in these works of Jonathan Swift and Flann O'Brien, and explores the carnivalesque effect of these features in creating a deconstructive effect on rational thinking, Cartesian duality and the dominant literary forms of these writers' own times.