An analysis of discourses and policies on violence against women in Turkey
Söylemler ve eylemler: Türkiye?de kadına yönelik şiddet üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 298468
  2. Yazar: ÖYKÜ TÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET SİRMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, özellikle 1980'lerden sonra feminist kadınların çabalarıyla Türkiye gündeminde önemli bir yer edinen kadına yönelik şiddet konusunda feministlerin, devletin ve değişen hükümetlerin ürettikleri ve sürdürdükleri söylemlerine ve politikalarına dair bir analiz yapmayı hedefliyor. Türkiye'nin modernleşme süreciyle eşzamanlı olarak varlığını sürdüren ancak şiddet tartışmalarını içermeyen ?kadın sorunu? özellikle 1980'lerden sonra hem kadın hareketi ve feminist hareket hem de devlet tarafından“şiddet”kavramı temel alınarak tartışılmıştır. Bu tez de kadınların sadece aile hayatında değil, sosyal hayatlarında da bu denli belirleyici olan şiddetin izlerini üretilen devlet politikalarında ve feminist hareketteki tartışmalarda sürmeye çalışıyor.Tezde, farklı dönemlerde feministlerin şiddeti farklı biçimlerde analiz etme biçimleri ve yine farklı zamanlarda devlet kurumlarının kadına yönelik şiddeti önlemek için ürettiği politikalar konu edilmiş ve tartışılmıştır. Bunun yanında kadına yönelik şiddet tek başına bir kavram olarak tartışılmamış, kavramın başka pek çok politika ve düşünceyle ilişkisi de konu edilmiştir. Kadına yönelik şiddetin yasal çerçevede yer alma ve tartışılma biçimlerine ve tıbbi söylem üzerinden tartışılarak anlam haritalarında edindiği şekle de çeşitli eleştiriler getirilmiştir. Son olarak kadına yönelik şiddetin“öteki”nin sorunu haline getirilmesine ve töre cinayetleri ile namus cinayetleri üzerine üretilen söylem ve politikalara bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze discourses and policies on violence against women. Violence against women has become a significant issue in Turkey?s agenda after 1980s with the struggles of feminist women. Although the ?women question? had always been an important matter of debate in accordance with the modernization process, violence against women had never been part of it. This thesis aims to analyze violence against women as constitutive of women?s place in the family as well in the society through focusing on different state policies and feminist theory and activism.In the thesis, the dialogical relation between the state and the feminist movement that determined the context in discussions on violence against women is analyzed. The role of different discourses in determining the way violence against women is analyzed. In this respect, the legal and medical discourse in constituting the framework of discourses and policies on violence against women are discussed. In addition, seeing violence against women as the“other?s”problem and the implication of such an understanding is analyzed.