An exploratory study of beer consumers' preferences and consumption characteristics
Bira tüketicilerinin tercihleri ve tüketim karakteristikleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 298467
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ULAŞ AKKÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, web tabanlı bir anket ve çok değişkenli data analiz teknikleri yardımıyla, bira tüketicilerinin tercihleri ve tüketim karakteristiklerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Anket literatür taraması sonucu oluşturularak 119 kişiye uygulanmıştır. Çok değişkenli data analizi için XLSTAT 2010 istatiksel paket programına müracaat edilmiştir.Anket sonucu elde edilen data, kümeleme analizi yöntemiyle benzer yaşama tarzlarına sahip tüketici segmentlerinin oluşturulmasında kullanılmıştır. Oluşturulan üç farklı tüketici segmenti, demografik ve davranışsal değişkenlerle karşılaştırılarak segmentler arası belirgin farklılıkların varlığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, tüketici segmentlerinin bira marka tercihleri konusunda nasıl değişkenlik gösterdiği incelenmiştir.Ayrıca, PERVAL (Algılanan Değer) Ölçeği yardımıyla tüketicilerin en beğendikleri bira markasını tüketirken bekledikleri faydanın açıklanmasına çalışılmıştır. Yapılan faktör analizi tüketicilerin beklediği faydanın beş boyutlu olarak açıklanabileceğini ortaya koymuştur. Bu boyutlar; Fiyata Dayalı Fonksiyonel Fayda, Performans/Kalite'ye Dayalı Fonksiyonel Fayda, Sosyal Fayda, Pozitif Duygusal Fayda ve Negatif Duygusal Fayda'dır. Bu araştırma, ayrıca bira markalarından bekledikleri fayda açısından tüketici segmentleri arasındaki farkı ve marka tercihi ile beklenen fayda arasındaki korelasyonu ortaya koymaya çalışmıştır.Çalışmanın bulguları göstermektedir ki tüketici segmentlerinin yaşam biçimine göre oluşturulması güvenilir bir yöntemdir. Demografik ve davranışsal değişkenler, marka tercihleri ve beklenen fayda açısından tüketici segmentleri arasında belirgin farklar olduğu gözlemlenmiştir. Nihayet, marka tercihleri ile beklenen fayda arasında korelasyon olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study, tries to explain the preferences and consumption characteristics of beer consumers by utilizing a web-administered questionnaire and multivariate data analysis techniques. The questionnaire was developed based on a literature review and administered to 119 people. Multivariate data analysis techniques have been applied by utilizing XLSAT 2010 software program.The data gathered have been used to identify the consumer segments with similar lifestyle attributes by carrying out a cluster analysis. Three distinct consumer segments have been identified and compared to both demographic and behavioral variables in order to observe the significant differences. The subject of how consumer segments differ based on the preference of beer brands has been also analyzed.The data gathered have been further examined to reveal the benefits sought by consumers when consuming their favorite beer brand by employing PERVAL (Perceived Value) Scale. Factor analysis suggested that the benefits sought by consumers can be explained by five dimensions; Functional Value in terms of Price/Value for Money, Functional Benefit in terms of Performance/Quality, Social Benefit, Positive Emotional Benefit, and Negative Emotional Benefit. The research also attempts to analyze how consumer segments vary regarding the benefits sought from beer brands and how brand preferences and benefits sought are correlated.The findings of the research reveal that the use of lifestyle segmentation to identify consumer segments is a sound and reliable method. Significant differences between segments in terms of demographic and behavioral variables, brand preferences and benefits sought have been observed. Finally, it has been shown that correlations between brand preferences and benefits sought exist.