Toplumsal cinsiyet rolleri çerçevesinde aile içi kadına yönelik şiddet algısı
Perception of domestic violence against women in the context of gender roles
  1. Tez No: 504403
  2. Yazar: MELİKE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ATİLA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kadına yönelik şiddet belirli bir yaş, toplum, eğitim seviyesi ve sosyo-ekonomik grup gözetmeksizin varolan toplumsal bir sorundur. Biyolojik olarak kadın ve erkeklerin birbirinden farklı olmaları aynı zamanda bu eşitsizliğin ve ayrımcılığın meşrulaştırılmasınada yol açabilmektedir. Cinsiyet rollerine dayalı ayrımcılık kadınlık ve erkeklik rollerinin üretilmesi ve yeniden üretilmesi ile sürdürülmektedir. Aile içinde kadına yönelik şiddet davranışı dünyada ve ülkemizde sık rastlanan toplumsal bir sorunu teşkil etmektedir. Toplumsal koşullar, geleneksel aile biçimleri aile içi şiddet eylemlerinin dışa vurulmasını zorlaştırmaktadır. Araştırmada şiddete sebep olan etkenlerin açıklanmasına, toplumsal cinsiyet rollerinin şiddeti oluşturmadaki etkisine ve bu sorunlara yönelik önleyici çalışmaların yapılabilmesi amacı ile toplumsal cinsiyet rollerine dayalı şiddetin tanımı, belirleyicileri ve toplumda nasıl algılandığı tartışılmıştır. Araştırma, Sakarya'nın Söğütlü İlçesi'nde 'aile içi şiddet' ile ilgili sorunların tanınmasına ve bu sorunlara çözüm önerileri geliştirilmesine dayalıdır. Çalışma da kadına yönelik şiddetin erkek tarafından meşrulaştırılması, toplumda kadına yönelik ayrımcı söylemler kadın-erkek ilişkilerine vurgu yapılarak, betimsel analiz ve söylem analizi kullanılarak irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda, kadına yönelik şiddet davranışlarında toplumsal cinsiyetçi söylemlerin belirleyici olduğu bulgusuna erişilmiştir. Bu bağlamda, bireylerin toplumsal cinsiyet rolleri çerçevesinde gelişen şiddet davranışlarına karşı bilinçlendirilmesi gerektiği üzerinde durulmuştur. Yaşanılan şiddetin önlenebilmesi ve ortadan kaldırılabilmesi için toplumda farkındalık oluşturabilmek adına toplumu şiddet ve türleri ile ilgili bilgilendirme içerikli eğitim ve seminerler düzenlenmesi, 'toplumsal cinsiyet eşitliğine' vurgu yapılması ve şiddetin önlenmesine yönelik caydırıcı politikaların geliştirilip hayata geçirilmesi önemine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Violence against women is an existing social problem without regard to a specific age, society, level of education and socio-economic group. Biologically, the fact that men and women are different from each other can also lead to the legitimization of this disparity and discrimination. Discrimination based on gender roles is maintained through the production and reproduction of feminine and masculine roles Violence against women in the family is a common social problem in the world and in our country. Social conditions, traditional family forms make it difficult to outlaw domestic violence. The definition of the violence based on gender roles, the determinants, and how it is perceived in the society have been discussed in order to explain the causes of the violence in the investigation, the effect of gender roles in creating violence and preventive studies on these problems. The research is based on recognition of problems related to 'domestic violence' in Söğütlü District of Sakarya and the development of a solution proposal for these problems. In this study, discrimination against women towards women was emphasized in male and female relations, and descriptive analysis and discourse analysis were tried to be examined. As a result of the study, it has been found that the gender discourse is the determinant of violence towards women. In this context, it is emphasized that individuals should be made aware of the violent behaviors developing within the framework of gender roles. In order to be able to avoid the violence and to be able to remove the violence, it has been mentioned that it is important to organize education and seminars on informing the society about violence and its types, to emphasize 'gender equality' and to develop deterrent policies for preventing violence.