Understanding self-consciousness
Benlik bilincini anlamak
  1. Tez No: 298470
  2. Yazar: ÇAĞLAN ÇINAR DİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRYSSİ SİDİROPOULOU, PROF. DR. FALİH KÖKSAL, PROF. DR. STEPHEN VOSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezin amacı, benlik ve bilinci inceleyerek benlik-bilincinin doğasını anlamaktır. Strawson'ın dahili bir zihinsel varlık olan benlik algısını başlangıç noktası olarakalarak vekilliğin ve kişiliğin benlik algısının özsel özellikleri olarak alınmaması mı gerektiğini tartışıyorum. Zahavi'nin düşünüm-öncesi deneyimsel bir boyut olan vedeneyime içsel olan benlik kavramını sunduktan sonra, bunun deneyim için biçimselbir koşul da olduğunu da görüyoruz. Deneyimi öznesiz ele alan egolojik-olmayan teorilerin mantıksızlığı gösterilmekte ve Zahavi'nin bizim her zaman düşünümöncesi bir ben-bilincine sahip olduğumuza dair görüşü açıklanmaktadır. Zahavi, benliğin ve bilincin Yüksek-Dereceden Teoriler'de olduğu gibi harici süreçlerle oluşturulamayacağını söyler. Benliğin onu nesneleştiren herhangi bir çabayla kavranamayacağı görüşüne de sahiptir. Benlik-bilinci bizim dünya deneyimimizden doğrudan bilinebilir. Zahavi'nin bilinçdışını nasıl ele aldığını ve minimal benlik anlayışının insan benlik-bilincine bir açıklama olup olamayacağını kör bakığ (blind sight) ve bebekler üzerine empirik çalışmalar ışığında inceleyeğim. Benlik-bilincinin minimal benlik-bilinci üzerinden açıklanamayacağını düşünüyorum ve kişiden farklı bir şey olan bir benliği yaratmada nesneleştirmenin etkisini vurguluyorum. Zihinsellik bu tarz bir nesneleştirmeye ulaşmakta ve benlikbilincine sahip bir benlik yaratmakta önemlidir. Lewis'in benlik makinesi ve Ben arasında yaptığı ayrım sunulacak ve minimal benlik algısının tam bir benlikbilincinin başlangıcı olmadığı gösterilecek. İlerki çalışmalar için sorular sunulacak.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to understand the nature of self-consciousness by examining self and consciousness. Taking Strawson?s sense of Self as an inner mental entity as a starting point, I discuss if agency and personality should not be seen as essential features of sense of Self. After presenting Zahavi?s notion of selfhood as the prereflective experiential dimension, which is intrinsic to experience, we also see that it is the formal condition for experience. The implausibility of non-egological theories, taking experience without a subject, is shown and Zahavi?s thought that we are always pre-reflectively self-conscious is explained. Zahavi thinks that selfhood and consciousness cannot be contributed by external acts, as in Higher-Order Theories. He also has the view that the self cannot be grasped through any attempt to objectify self. Self-consciousness can be known directly from ordinary experience of the world. I examine whether Zahavi?s approach can handle unconsciousness and whether a minimal self-consciousness explain human self-consciousness, in the light of the empirical studies on blind sight and human infants. I don?t think that self- onsciousness can be explained through minimal selfconsciousness, and I emphasize the effect of objectification, which creates a self, which is a different entity from the whole person. Mentality is important to achieve such an objectification, and in creating a self, which can be self-conscious. Lewis? distinction between the machinery of self and Me is introduced, to show that a minimum sense of Self is not preliminary to full self-consciousness. I present questions this thesis leaves for further work.