Alienation of labor: Perceptions of English language teachers at Turkish universities
Emeğin yabancılaşması: Türkiye?deki üniversitelerde İngilizce öğretmenlerinin algıları
  1. Tez No: 298471
  2. Yazar: EBRU DAVARCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATMA NEVRA SEGGİE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu niteliksel çalışma emeğin meta olması durumunda, İngilizce öğretmenlerinin emeklerine karşı algılarının neler olduğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, bu algılar vasıtasıyla, şu sorulara cevap bulmaya çalışmıştır. (1) Devlet ve özel üniversitelerin İngilizce hazırlık okullarında çalışan İngilizce öğretmenlerinin, kendi İngilizce öğretmenliği emeğine karşı algıları nedir? (2) Bu İngilizce öğretmenlerinin emeklerindeki yabancılaşma boyutuna karşı algıları nedir? (3) Hem devlet hem özel bağlamında, İngilizce öğretmenlerinin yabancılaşmasını tetikleyen faktörler nelerdir? (4) İngilizce öğretmenleri emeklerindeki yabancılaşmaya nasıl tepki göstermektedirler? Bu çalışma için vaka çalışması kullanılmış ve veriler Türkçe olarak 12 katılımcıyla yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Tekli görüşmeye dayalı bütün görüşmeler kaydedilip, transkripsiyonları çıkarılmış ve İngilizceye çevrilmiştir. Data analizi için transkripsiyonu yapılmış bütün veriler içerik analizine tabi tutulmuştur.Bulgular göstermiştir ki, bütün katılımcılar İngilizce öğretmenliği emeğini iş garantisi olarak algıladıklarından İngilizce öğretmeni olmayı seçmişler fakat aynı zamanda öğretmenliği monoton bir meslek olarak da bulmuşlardır ve bu da yaptıkları işle mutlu olmadıklarından emeklerinin yabancılaşmış karakterini gösterir. Katılımcıların çoğu hayatlarının sonuna kadar öğretmenlik dışında başka bir iş yapmayı hayal ettiklerini belirttiği için, mevcut yaşam aktivitesi olan öğretmenlikle kendilerini özdeşleştirmemekte, gönülsüzce yapmaktadırlar ve bu tarz bir algı özel üniversitelerde çalışan katılımcılarda devlettekine oranla daha yaygındır. Özellikle kadın katılımcılarda daha yaygın olan iş yerindeki istihdamın devamı bakımından kendini daha az güvende hissetme ve zaten üretken olduğu halde daha fazla zaman ve daha az iş yüküyle üretkenliğini artırma çabası, özel üniversitelerdeki katılımcıların yabancılaşma boyutunu göstermektedir. Benzer olarak devlet üniversitelerindeki katılımcıların kendilerini güvende hissetmesi aslında yabancılaşmalarının boyutunu da yansıtmaktadır çünkü onlar her an yerlerine başkası geçirilebilecek devlet çalışanlarıdır ve bunun farkında değillerdir. Yine, devlet bağlamında öğrencilerin talepkar olmayan yapısının üretken olmamaya sebep olarak algılanması ya da özeldeki öğrencilerin farklı beklentilerini öğretmene dayatmaya çalışmaları algısının yanında; hem özel hem devlet bağlamında teknolojinin işlerini kolaylaştırdığını düşünmeleri, gerek öğrencilerin gerekse teknolojinin katılımcıların yabancılaşmasını tetikleyen faktörler olduğunu göstermiştir. Bununla beraber, işlerini kolaylaştırdığına inanılan öğretmenler arasındaki iş bölümü ve iş arkadaşlarıyla olan farklı şekillerdeki çatışmalı ilişkiler bütün katılımcıların yabancılaşmasını tetikleyen faktörlerdendir. Yabancılaşmaya nasıl tepki gösterdikleri ile ilgili, gerek devlet gerekse özeldeki tüm katılımcılar en çok da sosyal ve özel hayatlarını etkileyen kafa yorgunluğundan mağdur oldukları aşırı bir yorgunluktan bahsetmişlerdir. Yine, devlet üniversitelerindeki katılımcıların avantaj olarak gördükleri özelde dezavantaja dönüşmüş; ve hatta maaş ya da iş güvenliği gibi katılımcılar tarafından avantaj olarak görülenler aslında yabancılaşmalarına yol açan ya da tetikleyen şeylerdir. Buna ilaveten, katılımcıların çoğunun İngilizce öğretmenliğiyle ilgili sevmedikleri şeyler, onların yabancılaşmasını tetikleyen faktörlerdir. Fakat gerçeklik kaybı yüzünden bunun farkında değillerdir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study aims to figure out what perceptions of English language teachers have about their own labor under the condition of labor as a commodity. Through these perceptions, this research tries to find the answers for the following research questions which are (1) What are the perceptions of English language teachers working in the English preparatory schools of public and private universities about their own English language teaching labor? (2) What are the perceptions of English language teachers about the extent of their alienation in their labor? (3) What are the perceptions of English language teachers about the factors that trigger their alienation in both contexts? (4) How do English language teachers respond to their alienation in their own labor?For this study, case study method was employed and data was collected through semi-structured interviews conducted with 12 participants in Turkish. All interviews based on single meetings were recorded and later transcribed and translated into English. As for the data analysis, all transcribed data were content-analyzed.Findings showed that all the participants chose to be an English language teacher because of perceiving this labor as something with an employment guarantee in a way; yet they also found teaching something monotonous which showed the alienated character of their labor since they weren?t content with it. As the majority of these participants dreamt about something else other than teaching till the end of their lives, they didn?t identify themselves with their life activity but were doing it involuntarily which made them have no control over it. Perceptions of feeling less secure in the workplace which was especially common among the females and trying to make oneself more productive with less workload and more time despite already being productive were the indicators of the extent of alienation of the participants in private context. Similarly, perceptions of feeling secure in public context were also the indicators of how alienated the participants were there because they were the contracted state employees who could be replaced any time but they were unaware of their situation. Also, perceiving students? undemanding nature as a reason for unproductivity in the public context or again perceiving them as imposing different expectations on teachers in the private context, and perceptions about how technology eased their work showed both the students and technology as the triggering factors for the alienation of participants in both contexts. However, division of labor among the teachers which was believed to ease work and different forms of conflicting relationships with the colleagues were the triggering factors of the alienation of all participants. Regarding how they dealt with their alienation, participants of both contexts responded their alienation with extreme tiredness especially the mental one affecting their social and private life. What was seen as an advantage in public context was the opposite in the private one; yet what was seen as an advantage such as the job security or money being paid was in fact the thing causing and triggering their alienation. Additionally, the things participants didn?t like about being an English language teacher were indeed the factors triggering their alienation but they were unaware of that because of the loss of the reality.