Effects of second language exposure in the preschool context on first language skills and executive functions of 4 and 5 year olds
Okulöncesi dönemde ikinci dile maruz kalmanın 4 ve 5 yaş çocuklarının anadil ve yönetici işlevlerine olan etkileri
- Tez No: 298472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA ÇORAPÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Türkiye'deki büyük şehirlerde yakın zamanda ortaya çıkan okulöncesinde ikinci dil edinimi eğilimi , saygın ve kabul görmüş bir dil olan İngilizce'nin sosyo ekonomik düzeyi yüksek ailelerin çocuklarınca yine itibarlı bir dil olan Türkçe'yle birlikte edinilmesini kapsamaktadır. Önceki çalışmalardan farklı olarak iki dilin de önemli olması, çalışmanın gerekliliğine işaret etmektedir. Bu çalışma, 3 yaşta başlayarak tam gün ingilizce eğitime maruz kalmanın anadile ve yönetici işlevlere olan etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Iki ayrı okul tipinde (İngilizce eğitim veren ve Türkçe eğitim veren) iki yaş grubunda (4 ve 5 yaş çocukları) 106 çocukla çalışma tamamlanmıştır. Çalışmaya katılan çocuklar sıralanan testleri tamalamışlardır. TEDİL (Test of Early Language Development- Türkçe versiyonu), TELD-3 (Test of Early Language Development, İngilizce versiyonu), Anlatı Becerileri ve yönetici işlevler testleri : DCCS, Canavar Oyunu, Gece/gündüz oyunu, Yemeği Geciktirme ve Hediyeyi geciktirme.Ilk hipotez olan anadil ve ikinci dil yetkinliğinin yaşla değişeceğini öngören varsayım doğrulanmış, hem Türkçe hem de İngilizce testlerde büyük çocuklar küçüklerden daha iyi performans göstermişlerdir. İngilizce okula devam eden çocukların İngilizce yetkinliğinin Türkçe okula devam edenlere göre daha iyi olacağını öngören hipotez doğrulanmıştır.Üçüncü hioptezde TEDİL ile ölçülen değerler çerçevesinde, Türkçe okula devam eden çocukların İngilizce okula devam eden çocuklardan daha yetkin olacağı öngörülmüştür. Bu hipotez doğrulanamamıştır. Dördüncü hipotezde Türkçe eğitim veren okullardaki çocukların Anlatı Becerilerinin İngilizce eğitim veren okullardakine nazaran daha iyi performans göstereceği öngörülmüştür. Bu hipotez de doğrulanmamış, ancak anlatılar dilbilgisel karmaşıklık açısından değerlendirildiğinde, mastar yan tümcecikleri üretme oranının evdeki İngilizce konuşma oranına göre değiştiği, konuşma miktarı arttıkça skorların yükseldiği görülmüştür.Son hipotezde, ikinci dildeki yetkinliğin yönetici işlevler üzerinde olumlu etkisi olacağı öngörülmüştür. Bu hipotez kısmen doğrulanmış, DCCS skorlarının ve yemeği ve hediyeyi geciktirme skorlarından oluşturulan Bekleme endeksinin üzerinde ikinci dil yetkinliğinin etkisi bulunmuştur. Sonuçlar sosyo eokonomik durum, annenin eğitim düzeyi, evdeki İngilizce aktiviteler eşliğinde tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
The emerging situation in the urban Turkish context involves the acquisition of an esteemed L2 in a context where L1 is the majority language which is also of high value, by children from advantaged social backgrounds. This makes the situation different from those studied most often and is therefore worth exploring. The present study asks whether there are negative or positive consequences of full time exposure to L2 in preschool on L1 and on executive functioning, where the exposure starts as early as age 3. Two age groups of 106 children, 4 year olds and 5 year olds, were chosen to participate in the study according to the school type they attend to, Turkish instruction schools and English Instruction schools. Participants performed the following tasks; for language competence: TEDİL (Test of Early Language Development- Turkish version), TELD-3 (Test of Early Language Development, English version), Narrative Skills Task and for executive functioning: DCCS, Bear/Dragon, Day/Night, Gift-Delay, Snack-Delay.The first hypothesis that there will be difference due to age in L1 and L2 competence was supported. For L1, older group performed better in both TELD-3-T and Narrative Skills Task. For L2, there was also age effect on L2 measured by TELD-3. Older children were better than younger ones. The second hypothesis which stated that L2 competence of children who attend English instruction schools would be better than the ones who attend Turkish instruction schools was also supported.The third hypothesis which predicted that there would be a difference in L1 measured by TEDİL due to amount of exposure in favor of those who are attending Turkish Instruction schools was not supported. The fourth hypothesis that there would be difference in L1 measured by Narrarive Skills task due to amount of exposure in favor of those who are attending Turkish Instruction schools was not supported either. In terms of the complexity of the linguistic forms used in the stories, the amount of English spoken at home predicted the use of infinitival clauses, in English where speaking more English was associated with higher scores.The last hypotheses which predicted that there would be positive effects of L2 competence on executive functioning tasks was partially supported. For DCCS and composite score of gift and snack delay, there was a significant effect of L2 competence. Higher competence was associated with higher scores. The results were also discussed in the light of SES and mother?s education as well as English activities carried out at home