Ismail Hakkı Bursevi and the politics of balance
İsmail Hakkı Bursevi ve itidal siyaseti
  1. Tez No: 298478
  2. Yazar: MERVE TABUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERİN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tez, geç onyedinci ve erken onsekizinci yüzyıllarda Osmanlı İmparatorluğu topraklarında faaliyet göstermiş olan Celveti şeyhi İsmail Hakkı Bursevi'nin dini-siyasi yorumlarını incelemektedir. Ana odak Bursevi'nin erken onsekizinci yüzyılda yazdığı altı metinde siyasi ve ruhani otoritenin ve Sufi-devlet ilişkilerinin temsili sorunsalıdır. Anlatıya dayanan bu kaynakların analizi İsmail Hakkı Bursevi'nin Kanuni Sultan Süleyman sonrası dönemi Osmanlı çöküş dönemi olarak ele alan yorumculardan biri olduğunu ortaya koymaktadır. Onikinci yüzyıl mistiği Ibn `Arabi'nin takipçisi olan Bursevi, çöküşün sebeplerini ve düzenin sağlanmasına yönelik olası çözümleri tasavvufi terimlerden ve kavramlardan beslenen dini bir söyleme dayanarak açıklamaktadır. Bu sebeple çöküş paradigmasına sufi yorumu getirdiği söylenebilir. Argümanlarının temelini sırasıyla şeyh ve sultan tarafından temsil edilen ruhani ve siyasi otoritelerin ayrılması oluşturmaktadır. Bu açıdan, Bursevi'nin peygamberin varisi ve veli olarak değerlendirdiği sufi şeyhinin ruhani otoritesine yönelik görüşleri, şeyhin meşruiyetini sağlama ve kendisini Osmanlı devletine karşı konumlandırma yöntemlerini yansıtmaktadır. Bu tez Bursevi'nin siyasi düşüncesini sadece belirli entelektüel akımlar içerisinde ele almakla kalmamakta, aynı zamanda dönemin tarihsel gerçeklerinin bağlamına oturtmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the religio-political commentary of a late seventeenth and early eighteenth century Celveti sheikh, İsmail Hakkı Bursevi, who operated in the lands of the Ottoman Empire. The main focus is on the representation of political and spiritual authorities and Sufi-state relations in six texts composed by Bursevi in the early eighteenth century. The analysis of these narrative sources reveals that İsmail Hakkı Bursevi was one of the many commentators on what has been narrated as a post-Süleymanic decline in Ottoman historiography up to this day. As a follower of the twelfth century mystic Ibn `Arabi, Bursevi defined the reasons of decline and provided possible solutions to restore order within a religious discourse which fed from Sufi notions and concepts. Thus he formulated a Sufi interpretation of the decline paradigm. The estrangement of spiritual and political authorities, represented by the Sufi sheikh and the sultan respectively, formed the basis of his arguments. Furthermore, his views regarding the spiritual authority of the Sufi sheikh as the saint and the inheritor of the prophet reflect the ways in which the Sufi sheikh founded his legitimacy and situated himself vis-a-vis the Ottoman state. This thesis elaborates Bursevi?s political thought by contextualizing it not only within particular intellectual traditions but also within the historical realities of the period.