The organization of memory for autobiographical and public events across different social identities
Farklı sosyal gruplarda otobiyografik ve toplumsal belleğin organizasyonu
- Tez No: 298477
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İ. TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çeşitli ülkelerde yapılmış araştırmalar insanların günlük yaşamlarını etkilemiş toplumsal olayların otobiyografik bellek (OB) üzerinde organize edici bir rol oynadığını göstermiştir. Bu çalışmada, aynı ülkede yaşayan çoğunluk ve azınlık örneklemleri üzerinden kişisel ve toplumsal olaylar için oluşturulan anılar arasındaki bağlantı incelenmiştir. Daha spesifik olarak, azınlık grubu üyesi olmanın toplumsal olayların otobiyografik belleğin içeriği ve organizasyonu üzerinde bir etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Bunun yanı sıra, iki örneklem tarafından önemli bulunan toplumsal olayların içeriği ve organizasyonu incelenmiştir. İlk aşamada, yaşları 20 ile 84 arasında değişen Türk ve Ermeni katılımcılardan verilen ipucu kelimelerin çağrıştırdığı kişisel anılarını yazmaları ve sonra bu anıları sesli düşünerek tarihlendirmeleri istenmiştir. İkinci aşamada aynı katılımcılardan, yaşadıkları süre boyunca Türkiye'de gerçekleşmiş ve önemli buldukları toplumsal olayları yazmaları ve aynı yöntemle bu olayları da tarihlendirmeleri istenmiştir. Tarih saptamalarında referans verilen olayların, anıların, bireylerin zihninde nasıl organize edildiğini ortaya çıkaracağı düşünülmüştür. Bulgular, toplumsal olayların nadiren otobiyografik anıları düzenleyen dönüm noktaları olarak rol oynadığını ve iki grup arasında toplumsal olayları referans noktaları olarak alma sıklığı açısından bir fark olmadığını göstermiştir. Ancak, katılımcıların yaşı ve toplumsal kimlikleriyle özdeşleşme düzeylerinin, toplumsal olayların OB'deki rolü üzerinde önemli bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Bunun yanı sıra, toplumsal olayların daha çok kişisel referanslar kullanılarak tarihlendirildiği ve kişisel ve toplumsal olayların tarihlendirilmesinde kullanılan referansların büyük bir benzerlik gösterdiği saptanmıştır. Kısaca, bulgular kişisel ve toplumsal anıların zihinde bağlantılandırıldığını ve yaş ve grupla özdeşleşme düzeyinin bu bağlantı üzerinde önemli bir rol oynadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Previous research carried out in various countries showed that public events that have a dramatic impact on the daily lives of individuals may come to organize memories for autobiograohical events by acting as landmarks. The present study explored the association between memories for personal and public events in a majority and a minority sample living in the same country. More specifically, I explored if being a minority group member mediates the role public events play in the content and organization of autobiographical memories (ABM). Additionally, I investigated the content and and organization of memories in the two samples, for public events considered as important. In the first phase, Turkish and Armenian participants whose ages ranged from 20 to 84 were asked report personal memories in response to cue words and then to date these events by thinking out loud. In the second phase, the same participants were asked to report public events that took place during their lifetimes which they considered important and then to date these events as well, in the same manner. The references used in date estimations were thought to reveal how memories were organized in individuals? minds. Results revealed that public events rarely served as landmarks organizing memory for autobiographical events, and the two samples did not seem to differ from each other in their frequency of using public event references. However, age-at-retrieval and level of group identification had a dramatic impact on the role public events play in the organization of ABMs. Additionally, it was observed that public events were commonly dated by references to personal events, and the types of personal references used in the datings of personal and public events were very similar. All together, these findings indicate that personal and public memories are associated in the mind and the level of association is mediated by age and identification with group identity.