A sociological study of corporate social responsibility: A marxist perspective
Kurumsal sosyal sorumluluğun sosyolojik analizi: Marksist bir yaklaşım
- Tez No: 321286
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin ana konusu, serbest piyasa mekanizması ile kamusal yarar arasındaki sözde karşılıklı fayda ilişkisini, Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) tartışmaları üzerinden sorgulamaktır. Serbest piyasa koşullarında derinleşen sosyal sorunlara rağmen, kapitalist söylem bazı etik kaygılar benimseyerek kendini aklamaya çalışmaktadır. Ancak, KSS'yi de kapsayan bu girişimlerin piyasa tabanlı bir etiği ifade ettiği fark edilmelidir. Hali hazırda bulunan eleştirel KSS literatürünü aşmak amacında olan bu tez, KSS kavramına Marksist bir bakış açısı ile yaklaşmaya çalışmaktadır. Bu amaç Marksist meta kavramı ile Guy Debord'un gösteri kavramını kullanarak gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Bu tez, KSS kavramının, gösteri kavramının en az iki özelliğini taşıdığı için (işçi sınıfının birbirleriyle karşılaştırılması ve insani değerlerin metalaştırılması), gösteri olarak nitelendirilebileceğini iddia etmektedir. Bu tez aynı zamanda, sözü edilen iki özelliğin küresel alandaki KSS söylemine ne kadar içkin olduğunu ve kapitalizmin kurumları aracılığıyla nasıl ortaya koyulduğunu göstermek amacıyla, var olan söylemlerin detaylı bir okumasını da içermektedir. Bu bağlamda, bu tez KSS alanında kabul edilmiş en kapsamlı kılavuzlar olan Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün Çokuluslu Şirketler için Klavuzu ile etik olmayan uygulamaları nedeniyle kamuoyunda eleştirelere maruz kalan ve aynı zamanda kurumsal sorumluluk alanında yoğun bir söylem üreten iki büyük şirket olarak Nike ve Walmart üzerinde durmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main concern of this thesis is to problematize the so-called mutually beneficial relationship between free market mechanism and common good through the debates around Corporate Social Responsibility (CSR). Despite the social problems deepened by the free market, capitalist discourse attempts to justify itself by adopting some ethical concerns. However, it should be recognized that these attempts including CSR constitute market-based ethics. Trying to move beyond the existing critical literature on CSR, this thesis approaches to the concept of CSR from a Marxist perspective. I attempt to do it with the help of Marxist concept of commodity combined with Guy Debord?s notion of spectacle. I argue that CSR can be considered as a spectacle, because it has at least two characteristics of the spectacle: confronting the working class with each other and commodifying the humanitarian values. This thesis also includes a close reading of the discourse about CSR in order to show that how these two characteristics of the spectacle are embedded in the global language of CSR and how they are manifested through the institutions of capitalism. In this context, I will focus on four institutions that have major contributions to the existing CSR discourse worldwide: UN Global Compact and OECD Guidelines for Multinational Corporations, the most comprehensive international guidelines for CSR, and Nike and Walmart, two monopolies that have been under intense public scrutiny for their unethical practices and have produced the most intense discourse about their corporate responsibility practices.