Empirical analysis of agricultural commodity prices
Tarımsal emtia fiyatlarının deneysel analizleri
- Tez No: 298488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZERTAN, PROF. DR. BURAK SALTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Son on yılda, Türkiye ortalamada pamuk ithalatının yüzde 60'nı Amerika Birleşik Devletleri' nden gerçekleştirdi. Bu yüzden, Türkiye' deki pamuk fiyatı ile Amerika'daki pamuk fiyatı arasındaki ilişki çok önemlidir. Tezimin ilk bölümünde, Amerika'daki pamuk fiyatı ile Türkiye'deki pamuk fiyatı arasında tek fiyat kanunu geçerli mi diye test ettim. Sadece tek fiyat kanunun olması önemli değil, bu iki piyasa arasında asimetrik ilişkinin olup olmaması da önemlidir. Bunun için (i) Eşik otoregresyon modelini (ii) Ivmeli eşik otoregresyon modelini ve (iii) Tutarlı tahminli ivme eşik otoregresyon modelini kullandım. Bu iki piyasa arasında negatif asimetri olduğunu doğruladım. Bir başka deyişle, Türkiye'deki pamuk fiyatları Amerika'daki pamuk fiyatlarındaki düşüşe, yükselişten daha fazla tepki veriyor.Tarımsal ekonomi literatüründe petrol fiyatları ile emtia fiyatları arasındaki ilişki çok önemlidir. Tezimin ikinci bölümünde, petrol fiyatı, mısır fiyatı, buğday fiyatı ve pamuk fiyatı arasındaki ilişkiyi araştırdım. Petrol fiyatı ile buğday fiyatı arasında eşbütünleşme ilişkisi buldum. Ayrıca, mısır fiyatı ile pamuk fiyatı arasında, mısır fiyatı ile buğday fiyatı arasında ve pamuk fiyatı ile buğday fiyatı arasında rejim değişikliğine uğramış eşbütünleşme ilişkisi buldum. Rejim değişikliklerinin zamanlaması da beklendiği gibi çıktı. Bu da son finansal krizin emtia fiyatları arasındaki ilişkiyi değiştirmesine sebep olduğu sonucunu çıkartmamıza neden oldu.
Özet (Çeviri)
In the last ten years, Turkey has imported, on average, 60 percent of cotton used in the country from the USA. Hence, the relationship between cotton prices in Turkey and the USA is of significant importance. In this research, first, I test whether the law of one price (LOOP) rule holds for cotton prices in the USA and in Turkey, or not. Not only testing the LOOP is important, but testing the asymmetry between these two markets is important, as well. For testing, I use (i) Threshold Autoregression model (TAR), (ii) Momentum Threshold Autoregression model (M-TAR), and (iii) MTAR with consistent estimate of threshold level. I verify the presence of negative asymmetry between these markets. In other words, cotton market in Turkey shows greater response to falling prices than to rising prices in the USA cotton market.The relations between agricultural commodity prices and crude oil prices are also very important in the economics literature. As a second research question, I investigate the relationship between crude oil prices, cereal prices (corn and wheat), and cotton prices in major international markets considering the impacts of the financial crisis in 2008. I find that there exists a cointegration relationship between crude oil prices and wheat prices. Also, I find evidence of a cointegration relationship between corn prices and cotton prices, corn prices and wheat prices, cotton prices and wheat prices with regime shifts. The timings of regime shifts are as expected. This leads to the conclusion that the financial crisis in 2008 has changed the relationship between commodity prices.