Between stories and stage: Narrative presence in Samuel Beckett's dramatic art
Hikâyeden sahneye: Samuel Beckett tiyatrosunda anlatı
  1. Tez No: 298492
  2. Yazar: DİLEK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TEKİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışma, hikâye anlatımı bağlamında Samuel Beckett'in sahnesinde drama ve anlatıyı beraber ele almayı hedeflemektedir. Beckett'in draması oyuncu-öykücüler, sonu gelmeyen hikâyeler ve kendine özgü performanslar sayesinde hikâye anlatıcılığına yatkın olduğundan, bu çalışmanın çıkış noktası anlatı kuramı olarak belirlenmiştir. Beckett'in yapıtlarında sık rastlanan bir motif olarak hikâye anlatıcılığı pek çok yazar tarafından derinlemesine incelenmişken, anlatı kuramı bağlamında Beckett'in draması gölgede kalmıştır. Bu çalışma, Beckett'in sahnesine ışık tutuldukça bu iki alanın, anlatı ve dramanın yollarının nasıl kesiştiğini göstermeyi amaçlar.Beckett'in sahnesindeki, açık uçlu, özdüşünümsel ve paramparça öyküler ?drama? ve ?anlatı? kavramları anlayışımızı şekillendirir. Kendine özgü anlatılar ve performansların yer aldığı Beckettland'e adım atılır atılmaz anlatı ve performans arasındaki çizgi bulanıklaşır. ?Anlatmak? eylemi ?rol oynamak? eyleminin yerini alırken, ?anlatı? da ?drama?nın kendisi olur. Böylece sahnedeki her bir sözcük, ses ve sessizlik oyunun dramatik dokusunu oluşturur. O sırada karakterler arasında geçen kayda değer ya da lüzumsuz her konuşma, oyunun gerçek aksiyonu olarak algılanır.
Özet (Çeviri)
This study intends to analyze drama and narrative on Samuel Beckett?s stage within the context of storytelling. Narrative theory is taken as a departure point here, for Beckett?s drama with its actor-narrators, never-ending stories and idiosyncratic performances lends itself easily to storytelling. While storytelling as a familiar motif in Beckettian fiction has been widely discussed by many scholars, Beckett?s drama within the context of narrative theory has not received much critical attention. This study tries to show how the two fields, narrative and drama meet at converging paths as one gets to explore narrative presence on Beckett?s stage.Various stories on Beckett?s stage, which are open-ended, self reflexive and fragmented, reshape our notion of ?drama? and ?narrative.? As soon as one steps into Beckettland permeated by idiosyncratic narrations and performances, the line between narration and performance gets blurred. ?Narrative? becomes ?drama,? ?narrating? takes the place of ?acting;? every single word, sound and silence on the stage forms the dramatic atmosphere of the play. At that moment, any particular talk, be it significant or insignificant, between the characters, comes to be perceived as the real dramatic action of the play.