Another story of the daily circulation of Özgür Gündem: Affective materiality
Özgür Gündem?in gündelik dolaşımının başka bir hikayesi: Duygulanımsal materyalite
- Tez No: 298498
 - Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET SİRMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
 - Yıl: 2011
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez, Özgür Gündem gazetesinin 1990?ların ilk yarısına denk düşen hikayesini ve tarihini anlatmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda gazetenin dolaşımı etrafında örgütlenen gündelik pratiklere odaklanarak, Özgür Gündem?in bir madde olarak diğer madde ve bedenlerin ilişkilenme ve harekete geçme kapasitelerini hangi yollarla ve nasıl etkilediği tartışılmaktadır. Türkiye?de Kürt sorunuyla ilgili alternatif yayın yapan ilk gazete olarak çıkan Özgür Gündem, gazetenin dolaşımını engellemeyi hedefleyen devlet ile, gazetinin dolaşımını sağlamak için kendilerini devlet şiddetine maruz bırakan gazete cemaatini karşı karşıya getiren bir uzam oluşturmuştur. Özgür Gündem gazetesinin bedenleri devlet şiddetine maruz bırakan duygulanımsal yoğunluğu, devlet şiddeti tarafından faaliyete geçirilen keder (yaşama gücünü azaltan bir duygulanım) duygusal ekonomisi ile ulvileştirme tarafından faaliyete geçirilen sevincin (dayanabilme gücünü artıran bir duygulanım) duygulanımsal ekonomisi açılarından ele alınıp analiz edilmektedir.Özgür Gündem?in dolaşımı etrafında şekillenen keder ve sevincin duygusal ekonomilerinin antagonistik karakterleri, gazetinin, devlet şiddeti pratiklerine karşı bir ses örgütlemeye çalışırken bizzat bu şiddeti nasıl pekiştirdiğine işaret etmektedir. 1992?den 1995?e kadar gerçekleşen gazetenin dolaşımı, ardında sayısız kaçırılmış, işkence edilmiş, aşağılanmış, hapse atılmış, işkence edilmiş ve öldürülmüş beden, yakılmış gazete bayii ya da dükkan, bombalanmış binalar, vb. bırakmıştır. Üzerine sansürün eklendiği bu süreç, MED TV?nin açılması ve gazetenin tavrının radikalleşmesi ile beraber Özgür Gündem?in duygulanımsal kapasitesinde keskin bir düşüş yaşanmıştır. Özgür Gündem başka isimlerle yayın hayatına devam etmiş olsa da hala Özgür Gündem olarak bilinmektedir. Özgür Gündem?in hikayesi ve tarihi, devlet şiddetine ve onun siyasi-toplumsal cıkarımlarına tanıklık etmek ve bunları yayımlamak amacıyla yapılmış bir jestin tarihi ve hikayesidir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to tell the story and history of the daily newspaper Özgür Gündem in the first half of the 1990s, by focusing on the everyday practices organized around the circulation of the newspaper, in order to track down in which ways Özgür Gündem as a material affected the capacities of other bodies and materials to act and relate. As the first alternative press writing on the Kurdish problem in Turkey, Özgür Gündem?s circulation carved out a space for the confrontation between the state targeting the circulation of Özgür Gündem and the newspaper community who exposed themselves to state violence for enabling its circulation. The affective density of Özgür Gündem, which exposed the bodies to state violence is analyzed in terms of the affective economies of sorrow (an affect which diminishes the power to live) activated by state violence and of joy (an affect which increases the power to endure) activated by sublimation.The antagonistic character of the affective economies of sorrow and joy constituted alongside the circulation of Özgür Gündem, points towards the ways in which Özgür Gündem intensified practices of state violence while trying to organize a voice against them. From 1992 to 1995, its circulation left behind several bodies dead, disappeared, tortured, humiliated, imprisoned, shops burned down, buildings blown up and so on. This process coupled with increasing censorship, the introduction of MED TV and the radicalization of the newspaper?s attitude; the conjuncture of all these processes resulted in the drastic decrease in Özgür Gündem?s affective capacities. While Özgür Gündem?s successors continued to be published with different names, the generic name for all of them is still known as Özgür Gündem. The story and history of Özgür Gündem is that of a historical gesture for witnessing and communicating state violence and its socio-political implications.