Autobiographical memory transmission with phenomenological change over time
Zaman içindeki fenomenolojik değişimi ile otobiyografik anı aktarımı
  1. Tez No: 298499
  2. Yazar: GÖNENÇ KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İ. TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Önceki çalışmalar hayal edilmiş ve algılanmış olayların fenomenolojileri arasında bazı farklar bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada, bir başkasının otobiyografik anısı için oluşan fenomenoloji, kişinin kendi otobiyografik anısı ile paralel bir şekilde keşfedilmiştir. Üniversite öğrencileri (N = 68) zaman içinde yeniden anlatmanın etkisini de keşfetmek amacıyla, birbiriyle bir hafta aralıklı iki mülakat seansı için laboratuara davet edilmiştir. Pozitif veya negatif duygulu bir aktarılacak-anı herbir katılımcıya video kaydı ya da transkript aracılığıyla sunulmuştur. Katılımcılardan, kendilerinin en önemli anılarından biri ve onlara sunulmuş aktarılan-anıyı anlattıktan sonra, bu anılar için fenomenolojik değerlendirmeler rapor etmeleri istenmiştir. Sonuçlar, özellikle anının doğru hatırlandığına dair inancın ikinci seansta daha düşük bulunan bazı ölçümleri açısından, zaman faktörünün hem kendi anıları hem de aktarılan-anıları için önemli olduğunu göstermiştir. Aktarılan-anılar için bazı duyusal bileşenlerin de zaman içinde gücünü kaybettiği bulunmuştur. Negatif duygulu aktarılan-anı, pozitif duygulu aktarılan-anıdan daha yüksek yaşanma hissi değerlendirmeleri almışken; pozitif-duygulu aktarılan-anı, anının doğru hatırlandığına dair inanç açısından daha yüksek değerlendirmeler almıştır. Anının doğru hatırlandığına dair inanç açısından video kaydı aracılığıyla anı aktarımının transkript aracılığıyla aktarımdan daha yüksek değerlendirmeler almış olması, sunum türünün de etkisine dair kanıt olmuştur. Sonuçlar göstermektedir ki bir başkasının anısı için oluşan fenomenoloji, anının duygusal değerine, nasıl sunulduğuna ve fenomenolojinin ne zaman ölçüldüğüne bağlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Previous studies have revealed some differences for phenomenology between imagined and perceived events. In the present study, phenomenology for autobiographical memory of someone else was explored in parallel with own autobiographical memories. University students (N = 68) were invited to a laboratory for two interview sessions one week apart from each other in order to also discover the effect of retelling over time. To-be-transmitted memory with either positive or negative emotions was presented to each participant either through video or transcript. Participants were asked to report phenomenological ratings to one of their most important memories as well as to the presented transmitted memory after they were asked to narrate these memories. Results showed that the time factor was important for both own and transmitted memories especially with regard to some measures of belief in accuracy which were found to be lower in the second session. Some sensory components were also found to lose their strengths over time for transmitted memories. Transmitted memory with negative emotions had higher ratings for feelings of living than transmitted memory with positive emotions while the latter had higher ratings for belief in accuracy. There was also some evidence for the impact of presentation type on belief in accuracy in that memory transmission through video returned higher ratings than memory transmission through transcript. The results show that phenomenology for autobiographical memory of someone else could depend on emotional valence as well as on how it is presented and when that phenomenology is measured over time.