The relationships among working memory, inhibition and temperament in the third year of life
2 yaşındaki çocuklarda çalışan bellek, ketleme ve mizaç arasındaki ilişkiler
- Tez No: 298500
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. ERCAN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
2 yaş, çocukların duygu ve düşüncelerini denetleme becerisinin giderek artmaya başladığı bir geçiş dönemidir. Okul öncesi dönemindeki çocuklarla yapılan son çalışmalar çatışan davranışı ketleme (conflict inhibition) ve süreli ketleme (delay inhibition) olarak iki farklı tür ketleme olduğunu varsaymaktadır, öyle ki süreli ketleme baskın olan bir davranışı ketlemeyi gerektirirken, çatışan davranışı ketleme sadece baskın davranışı ketlemekle kalmayıp yerine bu davranışla çelişen daha az baskın bir davranışı sergilemeyi gerektirir. Bu çalışmanın amacı daha küçük yaştaki çocuklarda çatışan davranışı ketleme ve süreli ketleme becerilerinin çalışan bellek ve mizaç ile farklı ilişkiler kurup kurmadığını araştırmaktır. Çalışmaya 24 ay ile 36 ay arasında 36 Türk çocuğu ve annesi katılmıştır. Her bir çocuk birebir çalışılan iki farklı seans düzenlenmiştir. İlk seansta çocukların yarısı çalışan bellek kapasitesini ölçen Taklit Ederek Sınıflandırma (IST-Imitation Sorting Task) Testini, diğer yarısı ise üç oyun çatışan davranışı ketleme, üç oyun süreli ketleme için olmak üzere toplam altı oyun tamamlamıştır. Anneler çocuklarının mizaç özelliklerini Erken Çocukluk Dönemi Davranış Anketi Kısa Formu (ECBQ- Early Childhood Behavior Questionnaire) üzerinden değerlendirmişlerdir. Hiyerarşik regresyon analizleri kullanılarak, yaşın etkisi kontrol edildiğinde dahi, çalışan bellek kapasitesinin çatışan davranışı ketlemeyi süreli ketlemeye göre daha yüksek bir oranda yordadığı ortaya koyulmuştur. Beklentilerin tersine, Erken Çocukluk Dönemi Davranış Anketi aracılığıyla olumsuz duygulanım, kabarma ve kendini denetleme becerileri açısından ölçülen mizaç özellikleri süreli ketlemeyi yordamamıştır. Çatışan davranışı ketleme ve herhangi bir mizaç özelliği arasında da ilişki görülmemiştir. Öte yandan, yaşın etkisi kontrol edildiğinde dahi, çatışan davranışı ketleme ve süreli ketleme arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu sonuçlar, 2 yaşındaki çocuklarda süreli ketleme ve çatışan davranışı ketleme arasındaki ayrım ve ilişkiyi desteklerken bir yandan da çalışan belleğin çatışan davranışı ketlemeyi yordamadaki rolüne dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The third year of life depicts the transition period during which children gradually become more competent in controlling their thoughts and emotions. Recent studies with preschool children suggest that delay inhibition and conflict inhibition are the two types of inhibition, the former requiring the child to suppress a dominant behavior, while the latter requiring not only to suppress it but also to enact a subdominant behavior conflicting with it. The aim of the present study is to investigate whether or not delay inhibition and conflict inhibition relate to working memory and temperament differentially in younger children. Thirty-four Turkish children aged 24-to-36 months and their mothers participated in the study. Two separate sessions were arranged for each child individually. For half of the children, the first session involved Imitation Sorting Tasks (IST) as the working memory measure, and the second involved a total of six inhibition measures including three tasks for delay inhibition and three for conflict inhibition; whereas for the other half, the order of the sessions were reversed. The mothers rated temperament of their children on the very short form of Early Childhood Behavior Questionnaire (ECBQ). Using hierarchical regression, it was found that working memory capacity predicted conflict inhibition performance beyond delay inhibition performance even when controlled for age. Contrary to the expectations, temperamental characteristics measured by the ECBQ in terms of negative affectivity, surgency and effortful control did not predict delay inhibition performance. Nor there was any relationship between conflict inhibition performance and any of the temperamental characteristics. However, there was a significant association between conflict and delay inhibition even after age was controlled. These results support both the distinction and the relation between delay inhibition and conflict inhibition as well as highlight the role of working memory capacity in predicting conflict inhibition performance in the third year of life.