US democracy promotion and energy security after 9/11
11 Eylül sonrası ABD'nin demokrasi teşviki ve enerji güvenliği
- Tez No: 298516
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAUL A. WİLLİAMS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezin amacı, ABD'nin petrol bağımlısı olduğu ülkelerde demokrasi teşvikine gerçekten bağlı mı olduğu yoksa 11 Eylül sonrasında ABD enerji güvenliği menfaatinin, dış politika ilkesi olan yurtdışında demokrasi teşvikini gölgede mi bıraktığını ortaya çıkarmaktır. Bu araştırmanın hipotezi, ABD'nin yüksek enerji bağımlılığı olduğu ülkelerde demokrasi teşvikine daha az eğilimli olduğu şeklinde biçimlendirilmiştir. Bu hipotezi açımlamak için materyalist demokrasi teşviki teorisi kullanılmıştır. İki istatistiksel yöntem kullanılmıştır: (1) t-test kullanarak ülkelerin alt-grupları arasındaki ortalama demokrasi yardımının eşitliğini test etme; (2) ABD'nin petrol bağımlısı olduğu ülkelerdeki ABD demokrasi yardımındaki değişkenliği ölçümlemek için regresyon. Bu tezin bulguları, tersi de geçerli olmak üzere, USAID'in ortalama olarak ABD'nin daha yüksek petrol bağımlısı olduğu ülkelerdeki demokrasi ile ilgili programlara daha az finansman harcadığını göstermektedir. Bu sonuçlar, ABD'nin 11 Eylül sonrasında terörizm sorunu ile başaçıkmak için demokrasi teşvikine öncelik vermesine rağmen, ABD enerji güvenliğinin, kendisi için ABD'nin dış politika ilkesi olan yurtdışında demokrasi teşvikinden taviz verdiği en başta gelen bir mesele olarak kaldığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to find out whether the US is also genuinely committed to promote democracy in those countries on which the US has oil dependency or does the US energy security interest eclipse its foreign policy principle of democracy promotion abroad after 9/11. The hypothesis of this research is that the US is less interested in promoting democracy in those countries on which the US has higher oil-dependency. Materialist theory of democracy promotion is used to drive this hypothesis. Two statistical methods are employed, i.e. (1) hypothesis testing by using t-test and (2) regression, to estimate the variation of the USAID democracy assistance in those countries on which the US has higher oil dependency compared with those countries on which the US has less or no oil dependency. The findings of this thesis show that the USAID spends, on average, less funding for democracy-related programmes in those countries on which the US has higher oil-dependency and vice versa. These results indicate that, although the US prioritized its democracy promotion after 9/11 in order to tackle the problem ofterrorism, the US energy security remains the prime concern for which the US compromises on its foreign policy principle of democracy promotion abroad.