European Union accession to the European Convention on Human Rights: Legal and judicial implications
Avrupa Birliği?nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi?ne taraf olmasının hukuki ve yargısal etkileri
- Tez No: 298517
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Avrupa Birliği'nin (AB) Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne (AİHS-Sözleşme) taraf olması 1970'li yıllardan beri Birliğin gündeminde olmasına rağmen; AB ve Avrupa Konseyi arasında bu konudaki kesin adımlar 2010 yılından itibaren atılmış ve 2011 yılı Temmuz ayında Katılım Anlaşması Taslağı oluşturulmuştur. Bu tez, Katılım Anlaşması Taslak metni ile AB ve Avrupa Konseyi'nin kabul ettiği diğer hukuk metinlerini göz önünde bulundurarak; Birliğin AİHS'ye katılımının AB düzeyinde temel hakların hukuki statüsü üzerinde ve bu haklara sağlanan yargısal korumada etkisinin olup olmayacağını sorgulayacaktır. Bu bağlamda, bu çalışmada AB ve AİHS hukuk düzenlerinde temel haklara sağlanan mevcut koruma sistemi açıklanmaya çalışılacak, ve sonra katılımın AB düzeyinde temel hakların hukuki statüsüne ve bu haklara sağlanan yargısal korumaya etkileri olup olmayacağı incelenmeye çalışacaktır. Çalışma boyunca yapılan analizlere dayanarak bu tez, Birliğin AİHS'ye taraf olmasının, AB düzeyinde, temel hakların hukuki statüsüne ve bu haklara sağlanan yargısal korumaya kayda değer bir etkisinin olmayacağı sonucuna ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Even though accession to the European Convention on Human Rights (ECHR-Convention) has been on the agenda of the European Union (EU) since the 1970?s; concrete steps to this end has recently been taken in 2010, between the EU and the Council of Europe, and the Draft Accession Agreement was finalized in July 2011. Taking into consideration this Draft text and the related legislative instruments adopted under the auspices of the Council of Europe and the EU; this thesis will try to question whether the Union?s accession to the ECHR will have implications for the legal status and the judicial protection of fundamental rights at the EU level. Accordingly, the research will try to explain the present state of affairs for fundamental rights protection at both the EU and the ECHR level and then will try to analyze whether the accession will have implications for legal status and judicial protection of fundamental rights at the EU level. Relying on the analysis made through the research, this work reaches to the conclusion that the EU?s accession to the Convention will not cause significant changes for the legal status and the judicial protection of fundamental rights at the EU level.