Web ortamında problem tabanlı öğretim ile desteklenmiş fen ve teknoloji öğretiminin 8. sınıf öğrencilerinin akademik başarı, kavramsal anlama ve bilimsel süreç becerileri üzerine etkisi: Asit baz konusu
The effect of problem based instruction supported with web technology on the academic achievement, conceptual understanding, scientific process skills of 8th grade students in science and techonology instruction: Acid base sample
  1. Tez No: 298550
  2. Yazar: BEYZA BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu çalışmanın amacı Fen ve Teknoloji öğretiminde öğrencilerin daha anlamlı ve kalıcı öğrenmelerini sağlayacak, web ortamında problem tabanlı öğretim ile desteklenmiş bir öğrenme ortamı tasarlamak ve bu öğrenme ortamının öğrencilerin akademik başarılarına, kavramsal anlamalarına ve bilimsel süreç becerilerine etkilerini ortaya koymaktır.Yapılan araştırmada gerçek deneme modellerinden ?ön test-son test kontrol gruplu model? kullanılmıştır. Bu araştırmaya İstanbul ilinde yer alan, bir devlet ilköğretim okulunda öğrenim gören toplam 56 sekizinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Araştırma 2009-2010 öğretim yılının bahar yarıyılında yürütülmüştür.Bu araştırmada veriler, sekizinci sınıf Fen ve Teknoloji dersinde işlenen ?Maddenin Yapısı ve Özellikleri? ünitesi içinde yer alan ?Asitler Bazlar? konusunu kapsayacak şekilde hazırlanan bir başarı testi, konu içerisindeki kavramları içerecek şekilde hazırlanan bir kavramsal anlama ölçeği ve öğrencilerin bilimsel süreç becerileri ölçmek için hazırlanmış olan bilimsel süreç beceri testi yardımıyla toplanmıştır.Verilerin analizinde t-testi uygulanmıştır. Ayrıca, öğrencilerin kavram anlama seviyelerinin ölçülmesi ve yanlış kavramalarının belirlenmesinde teşhis testleri (diagnostic tests) kullanılmıştır. Öğrencilerin sahip oldukları yanlış kavramaları kolayca ortaya çıkarmak için iki aşamalı olarak tasarlanmış çoktan seçmeli sorulardan oluşan test kullanılmıştır.Araştırmada ulaşılan sonuçlar şunlardır.1.Öğrencilerin fen ve teknoloji dersine yönelik son test akademik başarılarına ait kontrol ve deney grubu arasında anlamlı farklılık olduğu ortaya çıkmıştır.2. Öğrencilerin fen ve teknoloji dersine yönelik son test kavramsal anlama puanlarına ait kontrol ve deney grubu arasında anlamlı farklılık olduğu ortaya çıkmıştır.3.Araştırmadan elde edilen bulgular, deney grubundaki öğrencilerin tamamına yakınında asit baz kavram yanılgılarının giderildiğini ve uygulama sürecinde başka kavram yanılgılarının oluşmadığını göstermiştir.4. Öğrencilerin bilimsel süreç beceri puanlarına ait kontrol ve deney grubu arasında anlamlı farklılık olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in which the effect of web assisted problem based learning on students? academic achievement, conceptual understanding and scientific process skills were studied.A web based learning material on the topic of acids and bases was developed for investigating the effects of problem based instruction on students? learning.The sample group of the research consists of 56 students who are enrolled in a public primary school?s 8th grades in Bahcelievler district of Istanbul.In order to collect data, academic achievement test, conceptual meaning scale and scientific process skills test were used. Statiscial analysis were performed by SPSS programme. T-test was used.As a results of the study,1. There is a significant difference between the control and experiment groups regarding students? achievement on the post-tests.2. There is a significant difference between the control and experiment groups regarding students? conceptual understanding on the post-test.3. The results of the study showed that web assisted problem based-learning was better than traditional teaching approach in terms of students? achievement on acid-base concepts.4. There is a significant difference between the control and experiment groups regarding students? scientific process skills on the post-tests.