Keskin odak gerçekçiliği sergisinin foto-gerçekçi resimdeki yansımaları
The reflections of the exhibitions sharp focus realism on the photo-realist painting
- Tez No: 298551
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Fotoğraf kullanarak resim yapan ve resimlerinde fotoğraf gerçekliğini vermeye çalışan sanatçıları ve onların bu tarzda eserlerini içeren bir akım olan Foto-Gerçeklik, 1960'larda ABD'de New York ve Los Angeles gibi sanat ortamlarında belirmeye başlamıştır. Aralarında resimlerinde kullandıkları imgeler, renkler vb. farklılıklar bulunsa da hem fotoğraftan yararlanmaları hem de kapitalist ve tüketici toplum kültürünü simgeleyen nesneleri resimlerinde konu olarak ele almaları açısından benzerlik gösteren sanatçıların ve onların eserlerinin oluşturduğu bu akıma Süper-Gerçekçilik ( Super-Realism ), Keskin Odak Gerçekliği ( Sharp Focus Realism ), Hiper-Gerçekçilik ( Hyper-realism ) gibi adlar verilmiş ancak sanatçıların en belirgin özelliklerinin resimlerindeki gerçekliğin fotoğrafik bir gerçeklik olması nedeniyle Foto-Gerçekçilik ( Photo-Realism ) adı daha yaygın olarak kullanılmıştır.Foto-Gerçekçilik ile eşanlamlı olarak kullanılan Keskin Odak Gerçekliği, terimi ise aslında 1972 yılında Sidney Janis Galeri'de düzenlenen bir serginin adıdır. Bu sergi, hem Foto-gerçekçilik akımına ismini vermesi hem de Foto-Gerçekçi akımın öncülerinden olan Richard Estes, Tom Blackwell, Ralph Goings, Ron Kleeman, Richard McLean, John Salt gibi sanatçıların eserlerinin yer aldığı bir sergi olması nedeniyle önem taşımaktadır. Bu nedenle tezde, Foto-Gerçekçilik akımın tanımı yapılıp özellikleri belirtildikten sonra Keskin Odak Gerçekliği sergisinde yer alan yirmi sekiz sanatçının yani Richard Estes, John De Andrea, Guy Johnson, Marilyn Levine, Malcolm Morley, Tom Blackwell, Claudio Bravo, Robert Cottingham, Don Eddy, Ralph Goings, Robert Graham, Duane Hanson, Jann Haworth, Howard Kanovitz, Ron Kleemann, Noel Mahaffey, John Mandel, Richard McLean, Willard Miggette, Lowell Nesbitt, David Parrish, Philip Pearlstein, Michelangelo Pistoletto, Stephen Posen, John Salt, Paul Sarkisian, Paul Staiger ve Evelyn Taylor'un biyografileri, sanat anlayışları ve eserlerinden örnekler verilerek Keskin Odak Gerçekliği sergisinin Foto-Gerçekçi akım içindeki yeri ve önemi tespit edilmeye çalışılmıştır. Sergide yer alan birkaç sanatçının Foto-Gerçekçi akımın dışında kaldığı tespit edilse de sanatçılarının çoğunun Foto-Gerçekçi akımın temsilcileri olması nedeniyle bu serginin Foto-Gerçekçi akımın hız kazanmasında etkili olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
Photo-Realism, which includes works and artists that try to give photographic reality to their paintings and paint using photographs, began in 1960?s art environments such as New York and Los Angeles in the USA. Although there were some differences in the images, colours etc. that they used in their paintings; they had also some similarities in both addressing objects that symbolize capitalist and consumer society and benefiting from photography. Therefore, there were some names given to this trend such as Super-Realism, Sharp Focus Realism, Hyperrealism but Photo-Realism became the most common name as the artisits? most significant feature was the reality in their paintings being a photographic reality.The term Sharp Focus Realism that is used as the synonym of Photo-Realism is originally the name of an exhibition held in 1972 in Sidney Janis Gallery. This exhibition is important for both naming the trend Photo-Realism and hosting the leading artists of this trend such as Richard Estes, Tom Blackwell, Ralph Goings, Ron Kleemann, Richard McLean, John Salt with their works.Therefore, in the thesis after stating the definition and features of Photo-Realism; the biographies, art visions and works of 28 artists are indicated to establish the place and significance of Sharp Focus Realism exhibition in Photo-Realism trend. These 28 artists are; Richard Estes, John De Andrea, Guy Johnson, Marilyn Levine, Malcolm Morley, Tom Blackwell, Claudio Bravo, Robert Cottingham, Don Eddy, Ralph Goings, Robert Graham, Duane Hanson, Jann Haworth, Howard Kanovitz, Ron Kleemann, Noel Mahaffey, John Mandel, Richard McLean, Willard Miggette, Lowell Nesbitt, David Parrish, Philip Pearlstein, Michelangelo Pistoletto, Stephen Posen, John Salt, Paul Sarkisian, Paul Staiger and Evelyn Taylor.Although a few artists stay out of the Photo-Realism movement, it is concluded that this exhibition plays a vital role in this movement as the majority of the artists are the representatives of Photo-Reality movement.