Tarih öğretmenlerinin tarihi filmlerden yararlanırken karşılaştıkları sorunlar
Some problems of historical epic history teachers in using the
- Tez No: 298569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Modernleşen dünyada çağın ihtiyaçlarının gelişmesi, yenileşme ve değişeme bağlı olarak toplumsal gelişmelerde beraberinde yaşanmaktadır. Bu değişmeler bireylerin dünyaya bakışlarını değiştirmektedir. Bu doğrultuda var olan modern tarih yerini post- modern tarih anlayışına bıraktığı görülmektedir. Bu anlayışlardaki değişikliğin sadece tarih alanında yaşanmadığı bir gerçektir. Bu düşünceler toplumların eğitiminde önemli bir fonksiyonel işleve sahip olan okulları da etkilemiş, okullarda verilen eğitim anlayışı da bu değişmelerde etkilenmiştir. Bu çerçeve de Tarih öğretmenlerinin, 2005 yılından itibaren ortaya konulan yeni yaklaşım programı olan yapılandırmacılığın uygulanmaya başlanmasından itibaren eğitim sistemimizde değişiklerin meydana gelmesinin söz konusu olduğu bilinmektedir. Yapılan yeniliklerle birlikte tarih eğitiminin de düzenlemelerden etkilenerek, düzenlendiği ve bu doğrultuda derslerinde yapılandırmaya uğradığı görülmektedir. Tarih eğitiminde yapılan düzenlemelerle birlikte tarihi filmlerin tarih derslerinde kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Bu gerçekten hareketle tarih derslerinde, tarihi film kullanan tarih öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunları, bu sorunların neler olduğunun amaçlandığı bu çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda mevcut durum betimlenerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The world needs to modernize in the development of age, depending on the innovation and change in the social developments are experienced with. These changes in shifting their gaze to the world of individuals. In this regard the location of the existing modern history, it has left the post-modern understanding of history. These thoughts are important in the training of communities in schools that have a functional impact on the function, the concept of education in schools also influenced by these shifts. History teachers in this framework, since 2005, put forward a new approach to the program since the initiation of Constructivism is known that the occurrence of changes in our educational system. Date with innovations in education, influenced by the regulations are issued, and accordingly, the configuration classes are incurred. Posted on training films with the new arrangements is a fact known to be used in history lessons. Based on this fact in history lessons, history teachers face problems in using historical film, of what's intended that these problems in line with the findings of this study interpreted as depicting the current situation.