Çoklu yöntemlere dayalı etkinliklerin 48-60 aylık çocuklara canlıların sınıflandırılması temasının öğretimine etkisi
The effect of activities based on the multiple methods on the teaching of creatures' categorization theme to the kids at the age of 48-60 months
  1. Tez No: 541292
  2. Yazar: FATMA TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yapılan bu araştırmanın amacı 48-60 aylık çocuklara“Çoklu Yöntemlere Dayalı Etkinliklerin 48-60aylık Çocuklara Canlıların Sınıflandırılması Temasının Öğretime Etkisi”teması ile ilgili uygulanan etkinliklerin etkiliğinin belirlenmesidir. Araştırma nicel yaklaşıma göre yapılmış olup çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi kolay ulaşılabilir örnekleme yoluyla seçilmiş ve eğitim-öğretim yılında Kastamonu ili merkezine bağlı olan Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu'nda eğitim alan 48-60 aylık çocukların oluşturduğu deney grubunda 18 kontrol grubunda ise 19 çocuğun oluşturduğu iki sınıf ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Canlılar ve Sınıflandırılması”temalı görüşme formu kullanılmıştır bu görüşme formunda çocuklara canlılar ile ilgili sorular yöneltilerek cevaplar sesli ve yazılı kayıt altına alınmıştır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“Canlılar ve Sınıflandırılması”temalı etkinlikler ve görüşme formu oluşturulmuştur. Etkinlikler araştırmacı ve okul öncesi öğretmenleri tarafından okul öncesi kazanım ve göstergelere uygun olarak hazırlanmış ve geçerliliğini tespit etmek için üç farklı uzmandan görüş alınmıştır. İkinci bölümde ise kontrol ve deney grubuna“Canlılar ve Sınıflandırılması”temalı görüşme formu ön test olarak uygulanmıştır. Ardından deney grubuna hazırlanan çoklu yöntemlere dayalı etkinliklerle kontrol grubuna normal öğretim programına uygun olarak etkinlikler uygulanmıştır. Asıl uygulama sekiz hafta devam etmiştir. Uygulama sonunda“”Canlılar ve Sınıflandırılması" temalı görüşme formu son test olarak uygulanmıştır. Çalışma sonunda deney ve kontrol grubunun ön test ve son test puanları arasında fark olup olmadığı Mann-Whitney U testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study made is to be determined of the efficiencies of the activities applied for the kids at the age of 48-60 months related with the theme of“The Effect of Activities Based on the Multiple Methods on the Teaching of Creatures' Categorization Theme to the Kids at the Age of 48-60 Months. The research was made according to the quantitative approach and semi-experimental design with pretest-posttest control group was used in this study. The sample of this study was selected through the method of easily accessible sampling and was executed on two classes, one of which consisted of 18 students as the experiment group and the other consisted of 19 students as the control group, including children at the age of 48-60 months having education at Vilayetler Hizmet Birliği Preschool in the city center of Kastamonu through the academic year of 2015-2016. The negotiation form with the theme of ”Creatures and Categorization of Them“ developed by the researcher was used as the data gathering tool and questions in this negotiation form related with the creatures were directed to the children and the answers of children were recorded vocally and in writing. This study consists of two parts. In the first part, the activities with the theme of ”Creatures and Categorization of Them“ and the negotiation form were formed. The activities were prepared by the researcher and preschool teachers in accordance with the preschool skills and indicators and the opinions of three different experts were taken in order to determine its validity. And in the second part, the negotiation form with the theme of ”Creatures and Categorization of Them“ was applied to the control and experiment group as the pretest. Thereafter, activities based on the multiple-methods were applied to the experiment group and activities in conformity with the normal academic program were applied to the control group. The main application lasted for eight weeks. At the end of the application, the negotiation form with the theme of ”Creatures and Categorization of Them" was applied as posttest. As a result of this study, it was analyzed with the test of Mann-Whitney U test that there was any difference between pretest and posttest marks of the experiment and control groups.