Oyun temelli diskalkuli eğitim programının 48-60 aylık diskalkuli riskli çocukların erken sayı becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of game-based dyscalculia education program on early number skills of 48-60 month-old children with dyscalculia risk
- Tez No: 899043
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Matematik öğrenme güçlüğü (MÖG), bireylerin aritmetik becerilerinde yetersizlik yaşamalarına neden olan özgül bir öğrenme güçlüğüdür. MÖG'ün toplumda görülme sıklığı, araştırmalarda kullanılan farklı kriterlere bağlı olarak %3 ila %6 arasında değişiklik gösterebildiği belirtilmektedir. Bu araştırmanın amacı, matematik öğrenme güçlüğü (diskalkuli) riski bulunan, 48-60 aylık okul öncesi çocuklarına uygulanan Oyun Temelli Diskalkuli Eğitim Programının, çocukların erken sayı becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, ön test-son testli tek denekli yarı deneysel desen ile yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcıları okul öncesi eğitime devam eden 48-60 aylık olan iki kız ve bir erkek çocuktan oluşmaktadır. Katılımcılar uygulanan ölçme araçları neticesinde %3'lük grupta yer alan çocuklardan seçilmiştir. Katılımcıların belirlenmesi aşamasında Genel Bilgi Formu, Öğrenme Güçlüğü Erken Belirtiler Tarama Ölçeği, Erken Sayı Değerlendirme Ölçeği, Algısal ve Kavramsal Sanbil (saymadan anlık bilme) Testi ve Sembolik Sayı Karşılaştırma Testi kullanılmıştır. Hazırlanan Oyun Temelli Diskalkuli Eğitim Programının kazanımlarını okul öncesi eğitim programında yer alan erken sayı becerilerine yönelik olan kazanımlar oluşturmaktadır. Uygulanan programda belirlenen kazanımlara yönelik hazırlanan öğretim materyalleri kullanılmıştır. Kullanılan bu materyallerin içerikleri; Nesne Sayma - Daire İçine Alma Becerileri, Sayı Tanıma - Daire Çizme Becerileri, Nesne Sayma - Sayıyı Yazma Becerileri, Algısal ve Kavramsal Saymadan Anlık Bilme Becerileri ve Sembolik Sayı Karşılaştırma Becerilerini içerecek şekilde hazırlanmıştır. Hazırlanan materyallerle katılımcılara on hafta boyunca, haftada üç gün ve günde 30-45 dakika olmak üzere toplamda doksan bireysel etkinlik uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak Erken Sayı Değerlendirme Ölçeği, Algısal ve Kavramsal Sanbil (saymadan anlık bilme) Testi ve Sembolik Sayı Karşılaştırma Testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, katılımcıların Nesne Sayma - Daire İçine Alma Becerileri, Sayı Tanıma - Daire Çizme Becerileri, Nesne Sayma - Sayıyı Yazma Becerileri, Algısal ve Kavramsal Saymadan Anlık Bilme Becerileri ve Sembolik Sayı Karşılaştırma Becerilerinin geliştiğini göstermiştir. Araştırma sonrasında yapılan kalıcılık testinde katılımcıların erken sayı becerilerine yönelik ölçek ve testlerdeki puanlarında az sayıda düşüş olsa da pozitif yönde gelişmenin devam eder nitelikte olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mathematics learning disability (MLD) is a specific learning disability that causes individuals to experience deficiencies in arithmetic skills. It is stated that the prevalence of MLD in society may vary between 3% and 6% depending on the different criteria used in research. The purpose of this study is to examine the effect of the Play-Based Dyscalculia Education Program applied to 48-60 month old preschool children at risk of mathematics learning difficulty (dyscalculia) on the children's early number skills. The research was conducted with a pretest-posttest single-subject quasi-experimental design. The participants of the study consist of two girls and one boy, aged 48-60 months, attending pre-school education. Participants were selected from the 3% group of children as a result of the measurement tools applied. General Information Form, Learning Disability Early Symptoms Screening Scale, Early Number Assessment Scale, Perceptual and Conceptual Sanbil (instant knowing without counting) Test and Symbolic Number Comparison Test were used to determine the participants. The achievements of the Game-Based Dyscalculia Education Program are the achievements for early number skills in the pre-school education program. Teaching materials prepared for the achievements determined in the applied program were used. The contents of these materials used; It has been prepared to include Object Counting - Circling Skills, Number Recognition - Circle Drawing Skills, Object Counting - Number Writing Skills, Perceptual and Conceptual Counting Skills and Symbolic Number Comparison Skills. With the prepared materials, a total of ninety individual activities were applied to the participants for ten weeks, three days a week and 30-45 minutes a day. Early Number Assessment Scale, Perceptual and Conceptual Sanbil (instant knowing without counting) Test and Symbolic Number Comparison Test were used as data collection tools. The findings obtained in the study showed that the participants' Object Counting - Circling Skills, Number Recognition - Circle Drawing Skills, Object Counting - Number Writing Skills, Perceptual and Conceptual Counting Immediate Knowing Skills and Symbolic Number Comparison Skills improved. In the retention test conducted after the research, it was determined that although there was a slight decrease in the scores of the participants on the scales and tests for early number skills, the positive development continued.