İç savaş sonrası İspanyol romanına yansıyan tarihsel, toplumsal ve sosyal çeşitliliğin incelenmesi
Analysis of the historical and social diversity reflected in the Spanish postwar novel
- Tez No: 298651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAFAEL CARPİNTERO ORTEGA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Yazınsal yapıtlar çoğu kez meydana getirildikleri toplumun tarihsel ve sosyal gerçeklerini yansıtır. İç Savaş Sonrası İspanya'sı, 1939-1950 yılları arasında ele alındığında ise hem toplumsal hem de yazınsal düzlemde önemli değişimler yaşandığı gözlemlenir. Savaş Sonrası'nın sansür ortamında bir çıkış yolu arayan İspanyol romanı, farklılaşan yazınsal özellikleri ve toplumsal gerçekleri yansıtması yönünde önemli bir inceleme konusudur. Bu çalışmada ise, İç Savaş Sonrası'nın toplumsal gerçeklerinin, yine bu dönemin temsilci romanları olan Pascual Duarte ve Ailesi, Hiç ve Arı Kovanı'ndaki yansımaları incelenmiştir. Bu inceleme sırasında Marksist eleştiri kuramının önde gelen isimlerinden Georg Lukács ve Lucien Goldmann'ın gerçekçilik ilkelerinden de yararlanılmıştır. Sonuç olarak, Camilo José Cela'nın Arı Kovanı adlı yapıtının diğer iki yapıta oranla, toplumsal gerçekçilik ölçütlerini daha fazla yerine getirdiği saptanmıştır. Yine bu romanda dönemle ilgili, tüm sosyal yapıyı yansıtan gerçekçi örneklere daha yoğun rastlanmaktadır. Gerçekçilik ilkelerine ters düşen anlatım tutumları hakkında ise, üç roman için de çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Sonuç olarak, Savaş Sonrası'nın ilk yıllarında İspanyol yazınında ortaya çıkan tremendismo (acı gerçekçilik) akımından toplumsal gerçekçiliğe uzanan kademeli bir geçişten söz edilebilir. Bu geçiş, yine yazım sırasına göre kronolojik olarak Pascual Duarte ve Ailesi'nden Hiç'e, ondan da Arı Kovanı'na doğru ilerlemektedir.
Özet (Çeviri)
Literary works mostly reflect the historical and social reality of the society in which they are composed. When Postwar Spain is discussed between 1939-1950, it?s observed that important changes are experienced in both social and literary aspects. Spanish novel, which looks for a way out in the ambiance of the Postwar?s censorship, is an important object of study with its changing literary characteristics and reflecting social realities during the said period. In this study, the reflections of Postwar social realities are examined on the representative novels of the mentioned period, such as La Familia de Pascual Duarte, Nada and La Colmena. Throughout this study, the ?principles of realism? of the leading names of Marxist literary theory such as Georg Lukács and Lucien Goldmann have been used. As a result of the analysis, it?s determined that Camilo José Cela?s novel La Colmena fulfils more the criteria of social realism in comparison with the other two novels. In this literary work realistic examples fully reflecting the social structure of the mentioned historical period are more frequently observed. There are also some suggestions given for the three novels about their narrative approaches that contradict the realism principles. In conclusion, we can note that in the early years of the Postwar there is a gradual transition from the literary movement of tremendismo to social realism. According to the chronological order of publishing, this transition moves from La Familia de Pascual Duarte to Nada and finally to La Colmena.