The citizenship policies of the Baltic States: Do they conform to the European framework?
Baltık Devletlerinin vatandaşlık politikaları: Avrupa çerçevesine uyuyorlar mı?
- Tez No: 298652
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN SOYARIK ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tezin amacı, Baltık devletlerinin vatandaşlık politikalarının Avrupa Birliği'nin belirlediği çerçeveye uyup uymadıklarını değerlendirmektir. Bu bağlamda, bahsi geçen Baltık devletleri Estonya, Letonya ve Litvanya'dır. Tez konusunu ilgilendiren vatandaşlık politikaları, Baltık devletlerinde yaşayan, Rusça konuşan azınlığı etkileyen vatandaşlık politikalarıdır. İlgili vatandaşlık politikaları, Avrupa Birliği'nin liberal demokratik geleneğinin ve üyelik şartlarının oluşturduğu çerçevede değerlendirilmektedir. Vatandaşlık politikalarının değerlendirilmesinden önce konuyla alâkalı kavramlar tanımlanmakta, Baltık tarihi hakkında bilgi verilmekte ve vatandaşlık politikalarının içeriği anlatılmaktadır. Bu bilgiler, vatandaşlık politikalarının değerlendirilmesini tarihi ve teorik bir çerçeveye oturtmak için verilmektedirler. Bu tez, Litvanya'nın vatandaşlık politikasının Avrupa çerçevesine uyduğu, Estonya'nın ve Litvanya'nın vatandaşlık politikalarının ise bu çerçeveye uymadığı sonucuna varmaktadır. Bu sonuca varılmasının nedeni, Estonya'nın ve Letonya'nın vatandaşlık politikalarının Rusça konuşan azınlığın vatandaşlık elde etmesinde sorun çıkarmaları ve dolayısıyla, Avrupa Birliği'nin liberal demokratik geleneğine ve üyelik şartlarına aykırı bir demokrasi eksikliği yaratmalarıdır. Litvanya'nın vatandaşlık politikası ise, bu tür bir sorun çıkarmadığı için Avrupa Birliği'nin belirlediği çerçeveye uymaktadır. Bu tezin sonucundan yola çıkılarak bir başka sonuca daha varılmaktadır: Avrupa Birliği, Avrupa kardeşliği anlayışına dayalı olarak farklı aday ülkelere farklı şekilde davranmaktadır. Bu bağlamda Avrupa Birliği, genişleme söz konusu olduğunda yazılı olan kurallarını pratikte her zaman uygulamamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to evaluate whether or not the citizenship policies of the Baltic states conform to the European Union framework. The Baltic states within this context are Estonia, Latvia, and Lithuania. The citizenship policies that are of concern here are those that have affected the Russian-speaking minority living in the Baltic states. These citizenship policies are evaluated within the framework of EU?s liberal democratic tradition and its membership criteria. Prior to the evaluation of these citizenship policies; this thesis provides definitions for the relevant terms, an account of Baltic history, and also an account of the citizenship policies. These are provided to give a historical and theoretical context to the evaluation of the citizenship policies. This thesis concludes that Lithuania?s citizenship policy conforms, while Estonia?s and Latvia?s citizenship policies do not conform to the European framework. This evaluation is based on the fact that Estonia?s and Latvia?s citizenship policies have created a situation in which Russian-speaking minority have difficulty acquiring citizenship, and thus have resulted in a democratic shortcoming that is against EU?s liberal democratic tradition and its membership criteria. Lithuania?s citizenship policy has created no such problem, and is therefore in conformity with the European framework. This thesis? conclusion leads to a further conclusion: the EU, based on its notion of European kinship, behaves differently towards different EU candidates. Therefore this thesis concludes that, in terms of EU?s behavior with regards enlargement, what are written down as rules are not always adhered to in practice.