Los premios literarios y la novela Española de posguerra:1945-1975
Edebiyat ödülleri ve iç savaş sonrası 1945-1975 yılları arası İspanyol romanı
  1. Tez No: 586420
  2. Yazar: ŞİLA AKÇELYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARİA ANTONİA PANİZO BÜYÜKKOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İspanyolca
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma İspanya iç savaşı sonrasında kadın yazarlar tarafından yazılan ve edebiyat ödülü almış olan romanlarda iç savaş sonrası toplumun içinde bulunduğu durum, kadının toplumdaki rolü ve görevleri ve kadın baş kahramanların kurgulanma ve tasvir edilme biçimlerini incelemeyi hedefler. Çözümlemenin odak noktasını, Nada romanında Andrea, Nosotros, los Rivero romanında Magdalena, Tristura romanında Tadea, Entre visillos romanında Natalia, Viento del norte romanında Marcela, Los hijos muertos romanında Daniel , Primera memoria romanında Matia, Siempre en capilla romanında Leonardo, La mujer nueva romanında Paulina, Un valle en el mar romanında Salvadora adlı baş karakterler oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı, bu karakterler aracılığıyla, adı geçen metinlerde dönemde egemen olan toplumsal cinsiyet rollerinin ne ölçüde örtüştüğü ve/ veya ayrıştığı ve alınan edebiyat ödüllerinin yazarların edebi kariyerlerine ne kadar katkı sağladığı ve/ veya sağlamadığı sorularına tematik ve biçimsel olarak cevap bulmaktır. Çalışmada incelenecek metinler konuları açısından 20. yüzyılda İspanya'nın politik, kültürel ve edebi arka planıyla ilişkilendirilecektir. Çalışmada metinlerin, dönemin siyasi ve dini görüşlerine ve kadının bu yapı içerisindeki rolünü ortaya çıkaran bir yaklaşım sergileyen özellikleri ortaya çıkarılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This work aims to study the conditions the society of the post war era is in, the role and the duties of the women and the way the heroines are fictionalized in the novels written by women writers who are awarded prizes in literature after the Spanish Civil War. The focus of the analysis comprise the characters Andrea in the novel Nada, Magdalena in the novel Nosotros, los Rivero, Tadea in the novel Tristura, Natalia in the novel Entre visillos, Marcela in the novel Viento del norte, Daniel in the novel Los hijos muertos, Matia in the novel Primera memoria, Leonardo in the novel Siempre en capilla, Paulina in the novel La mujer nueva, Salvadora in the novel Un valle en el mar. The objective of this research is to find out thematic and formal answers to the questions of how the prevailing gender roles of the era are similar or differ from each other in the novels mentioned and if the literary awards received contributed to the literary career of the authors. The texts analyzed in this study will be associated with the political cultural and literary background of the 20th century Spain. In this study the texts will be analyzed in an approach to reveal the political and religious views of the period and the women's role in this structure.