Avrupa Birliği'nin enerji politikası ve Türkiye: Enerji güvenliği ve çevrenin korunması
European Union energy policy and Turkey: Energy security and environmental protection
  1. Tez No: 317777
  2. Yazar: VLADIMIR MILCIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin enerji politikasına kapsamlı bir bakış getirmiştir. Bu kapsamda, AB'nin enerji güvenliği ve AB enerji politikasının çevresel boyutu ele alınmıştır. AB'nin enerji güvenliğinde, AB'ye komşu ve aday ülke olarak Türkiye'nin rolüne ve AB'nin çevre dostu enerji politikasının Türkiye'nin enerji politikasına olası olumlu etkilerine de dikkat edilmiştir. İlk olarak, konunun teorik açıklaması ve uluslararası ilişkilerde enerjinin rolü tartışılmıştır. Bu çerçevede, bir çatışma başlatmak ve siyasi ilişkileri şekillendirmek için enerji kaynaklarının potansiyelinin olduğu vurgulanmıştır. Bu çalışmanın ikinci bölümü, AB enerji güvenliği ve onun içinde Türkiye'nin rolü ile ilgilenmiştir. AB'nin enerji güvenliği politikasının bazı tarihsel ve güncel hedefleri anlatılmıştır. Ayrıca, AB'nin en büyük enerji tedarikçisi olarak Rusya'ya da dikkat edilmiştir. AB'nin enerji güvenliğinde Türkiye'nin rolü esas olarak stratejik coğrafi konumu üzerine açıklanmıştır. Türkiye'den geçen birçok uluslararası boru hattı ele alınmıştır ve özellikle Nabucco boru hattı, bütün AB tarafından desteklenen bir doğalgaz boru hattı projesi olarak tartışılmıştır. Bu çalışmanın üçüncü bölümünde, iklim değişikliği ile mücadeleye odaklanarak AB'nin enerji politikasının çevresel boyutu incelenmiştir. Bu kapsamda, Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sistemi ve sera gazı emisyonları, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği konuları ile ilgili AB'nin hedefleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca, bu AB'nin politikalarının Türkiye'nin enerji politikasına olası olumlu etkileri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work brought a comprehensive view on the European Union energy policy. Within this framework, EU energy security and environmental dimension of the EU energy policy were discussed. Special attention was paid to role of Turkey, a neighboring and candidate country to the EU, in the EU energy security and to possible positive impacts of the EU environmentally friendly energy policy on Turkish energy policy. At first, theoretical explanation of the topic and role of energy in international relations were explained. In this framework, potential of energy resources to start a conflict and to shape political relations was stressed. The second part of this work was dealing with the EU energy security and role of Turkey in it. Some historical and current goals of the EU energy security policy were explained. Special attention was paid also to Russia, which is the EU?s biggest energy supplier. The role of Turkey in EU energy security was explained mainly on Turkey?s strategic geographical position. Several international pipelines passing through Turkey were discussed and special attention was paid to Nabucco pipeline, a gas pipeline project backed by the whole EU. The third part of this work examined the environmental dimension of the EU energy policy with particular focus on combating climate change. Within this framework, the European Union Emission Trade Scheme and the EU goals regarding greenhouse gas emission reduction, renewable energy and energy efficiency were discussed. Besides, possible positive impacts of these EU policies on Turkish energy policy were examined as well.