Negotiations in trade in agriculture: A comparative analysis of the EU and Turkish positions in WTO Doha Round
Tarımda ticaret müzakereleri: DTÖ Doha Turu'nda AB ve Türkiye pozisyonlarının karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 298665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SAİT AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Ziraat, International Relations, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin DTÖ tarım müzakerelerinde AB uyumluluğu konusunda sergilemesi gereken tutumu irdelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, AB ile sürdürülen açık uçlu üyelik müzakereleri ve olası bir AB üyeliği göz önünde bulundurularak Türkiye'nin DTÖ'deki konumuna açıklık getirmeye çalışılmıştır. Çalışmanın odak noktası, söz konusu tarım müzakerelerinde, ilkinde Türkiye'nin kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmesi, ikincisinde ise doğru bir gözlemleme ile AB'nin adım adım takip edilmesi şeklindedir. Varılan sonuç, Türkiye'nin bu iki hususu göz ardı etmeksizin kısıtlı bütçe, temel yapısal sorunlar, tarım sektöründeki yüksek istihdam oranı, kırsal kesimlerdeki nüfus yoğunluğu, sektörün rekabet gücünün olmaması ve tarımsal etkinliklerdeki düşük verimlilik gibi kendi ekonomik ve sosyal gerçeklerini de dikkate alarak gerekli tarım politikalarını izlemesi gerektiğidir. Bütün bunlar, AB ve Türkiye'nin içinde bulunduğu birbiriyle ilişkili iki üç-seviyeli oyun çerçevesinde değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the attitude which Turkey should adopt in terms of the EU compatibility in the WTO agriculture negotiations. In this context, it is tried to clarify Turkey?s position in the WTO by considering ongoing open-ended membership negotiations and a possible EU membership. The focal point of the study is that, in agriculture negotiations in question, Turkey should act in line with her own interests in the former, and the EU should be followed step by step with a correct observation in the latter. The conclusion is that Turkey should follow necessary agricultural policies without ignoring these two points, and also by considering her own economic and social realities such as the shoestring budget, fundamental structural problems, high proportion of the total employment in agriculture sector, overpopulation in rural areas, lack of competitive capacity of the sector and low productivity of the agricultural activities. All these should be assessed in the framework of two interrelated three-level games in which the EU and Turkey take place.