Research and development policy in Turkey in the context of EU accession and the Lisbon Strategy
Avrupa Birliği'ne katılım ve Lizbon Stratejisi bağlamında Türkiye'de araştırma ve geliştirme politikası
  1. Tez No: 298666
  2. Yazar: YASİN UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SAİT AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı Lizbon Stratejisinin Türkiye'nin teknoloji yatırımları ve artan uluslararası rekabet gücüne dayalı ekonomik kalkınma amacına ulaşması için uygunluğunu ölçmek amacıyla sorulmuş iki soruya cevap bulmaktır. İlk soru, Lizbon Stratejisinin son 10 yılda AB üyesi ülkelerin ekonomik kalkınmalarına katkıda bulunma ve süreci yönetme konusunda ne kadar başarılı olduğunu sormaktadır. Söz konusu soruyu cevaplamak amacıyla AB üyesi ülkelerin Lizbon Stratejisinde konulan Ar&Ge hedeflerine ulaşmada gösterdikleri performans ülke bazında ve AB genelinde incelenmiştir. AB'nin genel performansı incelendiğinde ortaya çıkan en belirgin sonuç, dünyada Ar&Ge harcamaları ve sonuçları bakımından ?iki kutuplu? bir dünyaya doğru gidildiğidir. Çin ve Kore gibi Asya ülkeleri yüksek performans gösterirken, AB ve ABD birçok alanda yerini kaybetmektedir. Üye ülkelerin performansları ise çok çeşitlilik göstermektedir. Tüm üye devletler tek bir Stratejiyi takip ettiği halde performansları büyük farklılıklar göstermektedir ki bu durum birçok çalışmada ?Karışık Lizbon Fotoğrafı? olarak adlandırılan sonuçtur. Bu çalışmadaki ikinci soru, Lizbon'da koyulan hedeflerin uluslararası rekabet gücünü artırmak açısından ne kadar anlamlı olduğunu sormaktadır. Bu soruya cevap vermek amacıyla regresyon analizi yapılmıştır. Analizde 3 hipotez kurulmuştur. İlk hipotez toplam Ar&Ge harcamalarının uluslararası rekabet gücüne etkisi olup olmadığını test etmektedir. İkinci hipotez ise dünyada özel sektörün Ar&Ge aktivitelerine katılımının artırılmasına yönelik politikaları dikkate alarak özel sector Ar&Ge harcamalarının devlet ve üniversite Ar&Ge harcamalarından daha etkin olup olmadığını sorgulamaktadır. Son hipotez ise, literatürde Ar&Ge harcamalarının sonucunda ortaya çıkan bilginin ticari ürünlere dönüşmesi için gerekli zamana ilişkin literatürde yer alan çalışmaları dikkate alarak, geçmiş dönem Ar&Ge harcamaların ihracat performansına etkisini test etmektedir. Regresyon analizi sonuçları Lizbon Stratejisinin politika olarak başarısızlığına rağmen, Stratejide koyulan Ar&Ge hedeflerinin, modelde Türkiye'nin yüksek teknolojisi ihracatının OECD içindeki payı ile temsil edilen, uluslararası rekabet gücü üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca, sektörel analiz özel sektör Ar&Ge harcamalarının ihracat performansı üzerinde devlet ve üniversite harcamalarından daha güçlü bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to answer two questions regarding the suitability of Lisbon Strategy for the economic development of Turkey based on technology investments and increased international competitiveness. The first question asks how successful is Lisbon Strategy itself for governing the process and supporting economic development of EU member states in the last decade. In order to answer this question, the performance of the EU member states in reaching the Research and Development (hereinafter referred to as R&D) related targets are measured both overall and individually. Regarding the overall performance, the striking conclusion is the clear transition to multi-polar world in terms of R&D efforts and output. The Asian countries namely China, Korea, and to some extent Japan, have been experiencing a remarkable progress. On the other side, EU and US are losing ground in main indicators. When the performance of individual countries are considered, the conclusion can be summarized as variety in terms of different indicators. Although, all member states are pursuing the same goals under the same strategy, the results show different trends which is, indeed, interpreted in many studies as the `Mixed Lisbon Picture?. The second question asks how meaningful the Lisbon targets are for increasing competitiveness. In order to answer this question, regression analysis is applied and the statistical significance and the degree of impact of the variables are tested empirically. Three hypothesis are established and tested in empirical study. First hypothesis tests whether overall R&D expenditures has an influence on international competitiveness or not. Based on the increasing focus on private sector participation in R&D activities in the World, the second hypothesis tests whether business sector R&D expenditures are more effective than government or higher education expenditures. Considering the literature on the time needed for transformation process of knowledge to commercial products, third hypothesis asks if lagged R&D expenditures have an influence on international competitiveness. Empirical findings shows that despite the failure of Lisbon Strategy as a policy, the R&D expenditures that are targeted in the Strategy have a statistically significant impact on international competitiveness which is represented by high technology exports share of Turkey in OECD in the models. Also, the sectoral analysis proves that R&D expenditures of private sector has stronger relation with export performance than government or higher education expenditures.