Avrupa Topluluğu ortak tarım politikası, Uruguay Round Müzakerelerinde tarım ve Türkiye'nin uyumu
The Common agricultural policy of the European Community, agriculture in the Uruguay Round Negotiations and Turkey's adaptation
- Tez No: 32354
- Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ÖÇAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
ÖZET AVRUPA TOPLULU?U ORTAK TARIM POLİTİKASI, URUGUAY ROUND MÜZAKERELERİNDE TARIM VE TÜRKİYE'NİN UYUMU SERDENGEÇTİ, Turan İktisat Doktorası Tez Danışmanı: Prof Dr. Tezer ÖÇAL Ankara-1994, 314 sayfa Ortak Tanın Politikası (OTP), Avrupa Topluluğu tarafından uygulanabilir ekonomik birliği temin açısından temel ön şart olarak tanımlanmasına rağmen, bu konu üzerinde sürdürülen anlaşmazlık ve tartışmalar henüz mevcudiyetim korumaktadır. Sürdürülen bu tartışmaları başlangıç noktası kabul eden bu tezin amacı; Topluluğun uygulamayı amaçladığı Ortak tarım Politikası'nın nedenleri, hedefleri ve işlevsel yönlerini incelemek ve elde edilebilecek olası etkilerini, üye ülkeler üzerinde olduğu kadar Türkiye gibi kalkınmakta olan diğer Dünya ülkeleri açısından da irdelemektir. Yukarıda bahis edilen amaca ulaşabilmek için,“ Hesaplanabilir Genel Denge Modeli ”ile birlikte“ Kısmi Denge Teknikleri ”isimli yöntemlerin; teorik olarak analizi yapılmış ve literatürde mevcut rakamsal sonuçlan, mukayeseli olarak tartışılmıştır. Wye College, University of London, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Devlet Planlama Teşkilatı uzmanlarından oluşan bir ekipin geliştirdiği“ Türkiye - Avrupa Topluluğu Tarımsal Modeli ”uygulanarak Türkiye açısından; üretim, tüketim, dış ticaret ve üretici ile tüketicilerin refahı üzerindeki ana etüdleri irdelenmiş ve böylece elde edilen sonuçlar tez' de sunulmuştur. Sonuç olarak; Topluluğun Ortak Tarım Politikası'nda reform sayılabilecek, adil pazar-ağırlıklı tarımsal ticarete dayalı sistemin oluşturulmasına yönelik Uruguay Round Müzakereleri Tarım Anlaşması'nda varılan hükümler ile, bu uygulamaya Türkiye'nin uyum süreci detaylı olarak irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE COMMON AGRICULTURAL POLICY OF THE EUROPEAN COMMUNITY, AGRICULTURE IN THE URUGUAY ROUND NEGOTIATIONS AND TURKEY'S ADAPTATION SERDENGEÇTÎ, Turan PhD. in Economics Supervisor: Prof. Dr. Tezer ÖÇAL Ankara-1994, 314 pages. Although, the Common Agricultural Policy (CAP) has been recognized as the basic prerequisite for workable economic unity by the European Community, this subject still remains as a matter of much controversy and debate. Starting from this controversy, the aim of this thesis is to examine the reasons, targets and operational procedures of the Community's Common Agricultural Policy, giving specific emphasis to its possible effects on member countries as well as on developing countries such as Turkey. For the achievement of the above mentioned aim;“computable general equilibrium model”together with the“partial equilibrium techniques ”have been theoretically analyzed and the numerical results available in the current literature have been comparatively discussed. From the Turkey's side; the major impacts on the production, consumption, foreign trade and welfare of producer and consumers have been also analyzed with the application of the Turkish-European Agricultural Model (TEAM) developed by the contribution of experts from Wye College, University of London, Middle East Technical University and State Planning Organization and the results thus obtained are presented. Finally, conclusions declared at the Agreement on Agriculture of the Uruguay Round; concerning the establishment of a fair market-oriented agricultural trading system that could initiate a reform process within the Community's Common Agricultural Policy and Turkey's adaptation to this process have been discussed in detail.