Sigara içen hiperlipidemik hastalara uygulanan cerrahisiz periodontal tedavinin dişeti oluğu sıvısı ve serumdaki biyokimyasal parametreler üzerine etkisi
The effects of non-surgical periodontal therapy on biochemical parameters in gcf and serum of hyperlipidemic smokers
- Tez No: 298701
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET DURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, sigara içen ve içmeyen hiperlipidemili hastalara uygulanan cerrahisiz periodontal tedavinin periodontal klinik parametreler, DOS ve serumda IL-6, TAS,TOS ve serum lipid parametreleri üzerine olan etkisini incelemek ve periodontal hastalıkla, hiperlipidemi arasındaki etkileşime sigaranın etkisi hakkında bilgi edinmektir.Araştırma Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Kliniği'ne başvuran, yaşları 42-64 arasında değişen (ortalama 52,5±10), 14'ü erkek 14'ü bayan olmak üzere hiperlipidemi dışında herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan toplam 28 gönüllü hastadan oluştu. Hastalar sigara kullanımına göre sigara içen(n=14) ve içmeyen(n=14) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hastalar çalışmaya dahil edildikten sonra öncelikle tüm ağızda klinik ölçümler(Pİ,Gİ,SCD,KAS) yapıldı. Klinik ölçümler cerrahisiz periodontal tedavi sonrası 1. ve 3. aylarda tekrarlandı. IL-6, TAS, TOS ve serum lipid değerleri için DOS örnekleri başlangıçta ve tedavi sonrası 1. ve 3. ayda, serum örnekleri başlangıçta ve tedavi sonrası 3. ayda alındı. Diş yüzeyi ve kök yüzeyi düzleştirilmesi işlemlerinden oluşan cerrahisiz periodontal tedavi uygulanarak oral hijyen motivasyonu verildi. IL-6, TAS, TOS ölçümleri için ELISA kitleri kullanıldı. İstatistiksel analiz için ?t? testi ve ?Univariate Varyans Analizi? kullanıldı.Çalışma sonucunda, cerrahisiz periodontal tedaviyle, sigara içen ve içmeyen bireylerde klinik periodontal parametrelerde iyileşme gözlendi. Ancak s(-) gruptaki iyileşme s(+)' e göre daha fazla oldu (p0,05).Bu araştırmanın sınırları içerisinde, hiperlipidemili hastalara uygulanan cerrahisiz periodontal tedaviye, sigaranın etkisinin klinik parametreler dışında sınırlı olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of non-surgical periodontal therapy on clinical parameters, IL-6, TAS, TAS in serum, DOS and serum lipid parameters and to evaluate the effect of smoking on interaction between periodontal disease and hyperlipidemia.This study included 28 patients (14 female and 14 male), aged between 42-64 (mean 52,5±10), with no-systemical disease without hyperlipidemia (TC>200 mg/dl, LDL>130 mg/dl, HDL>35mg/dl). Patients were divided into two groups; smoking (n=14) and non-smoking (n=14). At baseline, probing depths, clinical attachment level, plaque index and gingival index were recorded. GCF and blood samples were obtained from patients for IL-6, TAS, TOS and serum lipid parameters. Following baseline measurements and sampling, non-surgical periodontal treatment (including scaling and root planning) was performed to all participants. At clinical measurements and GCF, at 3rd month serum sampling were repeated. GCF and serum IL-6, TAS and TOS levels were determined by ELISA method and analyzed by using with ?t test? and ?univariate variance analyze?. After non-surgical periodontal therapy all clinical parameters were significantly decreased. There were significantly differences between S(+) and S(-) groups at 1st and 3rd month (p0,05). TC and LDL levels were decreased significantly but HDL level wasn?t increased significantly in S(+) and S(-) groups. There were no significant differences between S(+) and S(-) groups after non-surgical periodontal treatment on serum lipid parameters.Within the limits of this study; the effect of smoking on hyperlipidemic patients treated with non-surgical periodontal therapy may be limited without clinical parameters.