Cerrahi yöntemle tedavi edilen koroner arter ve tıkayıcı periferik arter hastalarında risk faktörlerinin karşılaştırılması
Comparison of risk factors in surgically treated patients with coronary artery disease and obstructive peripheral arterial disease
  1. Tez No: 645747
  2. Yazar: ERSİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. İSMAİL YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde yaşam süresinin uzaması ve yaşam kalitesinin artışı, yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin oranı da artış göstermektedir. Kardiyovasküler hastalıklar çağımızın özellikle de yaşlı nüfusun en önemli ölüm ve morbidite sebebi olmaya devam etmektedir. Kardiyovasküler hastalıkların en önemli ve en sık nedeni aterosklerozdur ve bu da kliniğe KAH, PAH gibi hastalıklar spektrumu ile yansımaktadır. Kalp ve damar hastalıklarında medikal ve girişimsel tedavi yöntemlerinin yanı sıra cerrahi tedavi de yaygın olarak kullanılmaktadır. KAH, PAH'ı yaş, hiperlipidemi, sigara, diyabet, hipertansiyon gibi pek çok predizpozan faktör içermektedir. Bu risk faktörleri aynı zamanda uygulanan cerrahi tedaviler sonrasında morbiditeye neden olabilmekte, yoğun bakım ve hastaneden kalış sürelerini uzatabilmektedirler. Biz bu çalışmamızda ocak 2007 – aralık 2010 tarihleri arasında kliniğimizde cerrahi yöntemle tedavi edilen 868 KAH ve 268 PAH'nı retrospektif olarak inceleyerek operasyon sonrası ABH'na gidiş, yoğun bakım ve hastanede kalış sürelerinin etkileyen operasyon öncesi risk faktörlerini araştırdık. ABH gelişen hastalara yapılan kan ürünü transfüzyonu ortalamaları hem periferik hem de KAH da literatürde de belirtildiği gibi yüksek saptanmıştır. Aynı şekilde hipertansiyon ve operasyon öncesi düşük Htc düzeyinin operasyon sonrasında ABH gelişme riskini arttırdığı saptandı. KOAH saptanan KAH'ında yoğun bakımda yatış süreleri diğer hastalara göre yüksek, sigara içen PAH'ında kan transfüzyonu ortalaması, yoğun bakım ve hastanede kalış süreleri daha uzun saptandı. Literatürden farklı olarak LDL yüksekliği olan KAH'ında hastanede yatış süreleri uzun tespit edildi. Bu bulgular eşliğinde preoperatif risk faktörlerinin dikkatlice değerlendirilip gerekli operasyon öncesi ve sonrası medikasyonlar ile KAH ve PAH hastalarında uygulanan cerrahi sonrasında morbidite oranlarının azaltılabileceği, yoğun bakım ve hastanede yatış sürelerinin kısaltılabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Due to increase in life expectancy, quality of life and alteration of life style; deaths by cardiovascular reasons are also increasing. In this era, cardiovascular diseases are the most important mortality and morbidity causes of especially aging population. Atherosclerosis is the major cause of cardiovascular diseases and its clinical reflections are diseases like coronary artery disease (CAD) and peripheral arterial disease (PAD). Choices in treatment of cardiovascular diseases are medical, peripheral vascular interventions and surgical interventions. There are many predisposing factors like age, hyperlipidemia, smoking, diabetes mellitus and hypertension for CAD and PAD. These risk factors also cause morbidity after surgical interventions and increase total length of hospital stay. In this study, we retrospectively investigated 868 CAD and 268 PAD patients who were treated with surgical intervention between January 2007 and December 2010 for development of acute renal injury after surgery and effects of risk factors over intensive care unit and total length of hospital stay. Blood transfusion rates were higher in patients with acute renal injury at both CAD and PAD groups. This was consistent with literature. In addition, postoperative acute renal injury incidences were higher in patients with hypertension and preoperative low hematocrit levels. Intensive care unit stay was longer in CAD patients with chronic obstructive pulmonary disease. Blood transfusion rates were higher, length of intensive care unit and hospital stay was longer in smoking PAD patients. Significantly, length of hospital stay of CAD patients with high LDL levels was longer. We believe that, postoperative morbidity rates may be lowered and intensive care unit and hospital stay lengths may be shortened in CAD and PAD patients by a careful examination of preoperative risk factors and planning of perioperative medical treatment.