Yeni zelanda tavşanlarında sinus paranasales'in multidedektör bilgisayarlı tomografi görüntülerinin üç boyutlu rekonstrüksiyonu
Three-dimensional reconstruction of the paranasal sinuses in new zealand rabbits by multidetector computed tomography ımages
  1. Tez No: 298705
  2. Yazar: SEMA ÖZKADİF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRULLAH EKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Sunulan çalışma, Yeni Zelanda tavşanlarında sinus paranasales'i oluşturan anatomik unsurların diseksiyonu ve multidedektör bilgisayarlı tomografi (MDBT) görüntülerinin üç boyutlu rekonstrüksiyonunu yaparak, sinus ve concha'ların biyometrik özelliklerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirildi. Bu amaçla çalışmada 8 erkek, 8 dişi olmak üzere toplam 16 adet ergin Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Sinus paranasales'lerinin yüksek çözünürlüklü MDBT görüntüleri elde edildikten sonra hayvanlar usulüne göre öldürülerek sinus paranasalesinin olduğu bölge diseke edildi. MDBT'den elde edilen görüntüler üst üste bindirilerek üç boyutlu modelleme programı (Mimics) ile rekonsrüksiyonu yapıldı ve sinus paranasales'i oluşlturan yapıların biyometrik ölçümleri otomatik olarak hesaplandı. Diseksiyon ve MDBT görüntülerine göre; sinus maxillaris'in, Yeni Zelanda tavşanında iki kompartımandan oluştuğu ve bunları birbirinden ayıran bölme içinde nasolacrimal kanalın bulunduğu tespit edildi. Concha'ların daha gelişmiş ve daha kıvrımlı bir yapıya sahip olduğu görüldü. Frontal sinus ve sphenoid sinus'a rastlanmadı, gerçek bir ethmoid sinus da gözlenmedi. Bütün istatistiksel işlemler SPSS 13.0 paket programında, bağımsız t testi ile yapıldı. Sunulan çalışmada aynı cinsiyetin sağ ve sol sinus paranasales'ini oluşturan sinus ve concha'lar arasında istatistik açıdan fark olmadığı ancak farklı cinsiyetler arasında istatistiksel açıdan önemli farkllılıklar olduğu (p< 0.05) kaydedildi. Sonuç olarak yapılan bu çalışmada, modern anatomi eğitimi ve araştırmasına uygun olarak elde edilen verilerin sinus paranasales üzerinde gerçekleştirilecek olan çalışmalara bir zemin ve model oluşturması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study has been performed to show dissection of the anatomical structures forming the paranasal sinuses in the New Zeland rabbit and to make three dimensional reconstruction of the paranasal sinus and concha images obtained from the multidedector computed tomography (MDCT) for revealing biometric volues of these sinuses. With this aim 8 male and 8 female, totally 16 mature New Zealand rabbits have been used in the study. After having the high solution MDCT images of the animals have been killed by using the suitable way and the paranasal sinuses have been disected. The images obtained from the MDCT have been put on another and reconstructions have been made by the three dimensitonal model program (mimics) and the biometric measurements of the structures that constitute the paranasal sinuses have been done automatically. According to the dissection and the MDCT images; maxillary sinus have been formed by two compartment in New Zealand rabbit. Also it has been detected that there is nasolacriamal canal in the compartment that seperates each other. It has been seen that conchae have a more developed and more curled structure. Frontal sinus and sphenoid sinus haven?t been seen and a real ethmoidal sinus hasn?t been observed. All the statistical analyses have been done in the SPSS 13,0 packet program with independent t test.