Laktasyonda olmayan isviçre esmeri inek ve düvelerde ketoprofen ve flunixin meglumin uygulamasının gebe kalma oranı üzerine etkisi
The effect of ketoprofen and flunixin meglumine treatment and pregnancy rate in brown swiss non-lactating cows and heifers
  1. Tez No: 298706
  2. Yazar: ŞÜKRÜ DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sunulan tez çalışmasında erken embriynik ölümlerin azaltılması/önlenmesi amacıyla tohumlama sonrası 15-16. günlerinde nonsteroidal anti-enflamatuvar (NSAID)ilaçlardan Ketoprofen ve Flunixin Meglumine uygulamasının gebe kalma üzerine etkisi araştırıldı.Araştırma materyalinin daha önce ET ve ST çalışmalarında gebe kalmamış 103 baş düve ve 62 baş laktasyonda olmayan inek olmak üzere toplam 165 baş İsviçre Esmeri sığır oluşturdu. Çalşmaya dahil edilen hayvanlara 14 gün arayla iki kez PGF2 ? kas içi, ikinci PGF2 ? 'dan 48 saat sonra GnRH kas içi uygulandı. GnRH enjeksiyonu sonrası 60-66 saat aralığında tüm hayvanlar sabit zamanlı olarak tohumlandı (0. gün).Tohumlanan hayvanlar rondom yöntemi ile 3 gruba ayrıldı. Birinci grup hayvanlar (KG, inek= 63, düve=32) kontrol olarak değerlendirilirken; inci grup hayvanlara (FMG, inek=20, düve=35) 15. günde (saat saat 2100) ve 16. günde (saat 0900) 1.1mg/kg dozda Flunixin Meglumine kas içi; üçüncü grup hayvanlara ise (KPG, inek=29, düve=35) 15. günde (saat 2130) 3mg/kg dozda Ketoprofen kas içi uygulandı.Real-time ultrasonografi ile 28. günde gebe kalma oranı KG, FMG ve KPG gruplarında sırasıyla % 40.0; 27.3; 41.8 olarak belirlenirken; 42. günde ise sırasıyla % 38.2, 21.8; 38.2 olarak tespit edildi (p>0.05).Sonuç olarak Ketoprofen uygulamasıyla gebe kalma oranı artmakla birlikte (p>0.05) geç embriyonik ölümerin azaltılması/önlenmesinde etkisinin olmadığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of nonsteroid antienflamatuar drugs applied at 15-17 days of cyclus to inhibite the PGF2 ? secretion from uterus endometrium on strengthening and promoting feeble fetus that smaller than 15 mm and pregnancy rate were investigated.A total of 165 brown swiss, 3-6 years old 103 heifers and 62 dry cows that had not concieved at previous ET and ST applications were used in the research.At two occacions PGF2 ? were injected at fourthnightly intervals to all animals regardles of at which period of the cyclus they are.48 hours after the second PGF2 ? appliction all animals artificially inseminated after 60-66 hours. The pregnancy test were performed by USG at 28-42 days.Animals were seperated into 3 groups randomly at equal numbers of cows and heifers at each treatment. First group ( cow=23, heifer=32) served as control. Animals in the second group were applied Flunixin Meglumine (1.1 mg/kg) at day 15 (hour 2100) and day 16 (saat 0900). Animals (cows=20, heifer=35) in group three were applied Ketoprofen (3mg/kg) at day 15 (hour 2130).Pregnancy KG (40%), FMG (27.3%), KPG (41.8%) at 28 day after insemination; pregnancy KG (38.2%), FMG (21.8%), KPG (38.2%) at day 42 and the statistical difference between late embryonic loss and KG (% 4.6), FMG (% 20.0), KPG (% 8.7) were not determined. It was concluded that Ketoprofen numerically increased the pregnancy rate at day 28 but had not effect on reducing the late embrionic loss.