Obezitede DIO2, PPARy, PDE8B gen polimorfizmlerinin prediyabet, metabolik parametreler ve tiroid fonksiyonları ile ilişkisi
Relation between DIO2, PPAR, PDE8B gene polymorphisms with prediabetes, metabolic parameters and thyroid functions in obesity
- Tez No: 298709
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AKARSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Obezitede etyoloji multifaktöriyel olup, pek çok genetik bozukluk obezite ve ilişkili bozukluklardan sorumlu tutulmuştur. DIO2 (Deiyodinaz Tip 2); tiroid fonksiyonlarının düzenlenmesinde, PPAR? (Peroksizom prolifere-aktive edici reseptör-?); insülin direncinde, PDE8B (Fosfodiesteraz 8B) ise cAMP (siklik adenozin monofosfat) metabolizmasında rol alan genlerdir. Obezite-prediyabet ve obeziteye eşlik eden diğer metabolik hastalıklarda DIO2, PPAR? ve PDE8B genlerindeki polimorfizmlerin rolünü değerlendirmeyi amaçladık.Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma polikliniğine başvuran, prediyabetik obez hastalar (n=49), normoglisemik obez hastalar (n=54) ile normal kilolu normoglisemik kişiler (n=51) çalışmaya alındı. Katılımcıların antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal tetkikleri yapıldı. Hasta ve kontrollerden alınan kan örneklerinde DIO2 Threonin92Alanin, PPAR? Prolin12Alanin ve PDE8B rs4704397 polimorfizmlerini belirlemek için DNA örnekleri PCR-RFLP yöntemi ile analiz edildi.DIO2' de Thr92 kontrol grubunda anlamlı yüksekti (p=0,001). Ancak metabolik parametreleri etkilememekteydi (p>0,05). PPAR?' da Pro12 ya da Ala12 bulunması obezite yada metabolik parametreleri etkilemiyordu (p>0,05). Bununla birlikte PDE8B rs4704397 pozisyonunda A alleli prediyabetik obez kişilerde, normoglisemik obez kişilere göre daha sık görülmekteydi (p=0,003).Sonuç olarak; obezitede prediyabet gelişimini etkileyen pek çok genetik bozukluk arasında özellikle tiroid hormonları üzerinden etkili olan DIO2 ve PDE8B gen polimorfizmlerinin rolü olabileceğini ve bunlarla ilişkili daha geniş çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Whether many genetic disorders hold to account for obesity and related disorders, the etiology is multifactorial. DIO2 (Deiodinase Type 2) plays role in regulation of thyroid function, PPAR? (Peroxisome proliferator-activated receptor ?) plays role in insulin resistance, PDE8B (Phosphodiesterase 8B) plays role in cAMP (cyclic adenosin monophosphate) metabolism. We aim to evaluate the roles of DIO2, PPAR? and PDE8B gene polymorphisms in obesity and obesity related disorders.Prediabetic-obese patients (n=49), normoglycemic-obese patients (n=54), normal weight-normoglycemic participants (n=51) who applied to Gaziantep University Hospital Department of Endocrinology and Metabolism Department, were enrolled to study. Anthropometric measurements and biochemical studies were done for all the participants. DNA samples collected from blood samples of all the participants were analysed with PCR-RFLP method for DIO2 Threonin92Alanin, PPAR? Prolin12Alanin, PDE8B rs4704397 gene polymorphisms.DIO2 Thr92 genotype was significantly higher in normal weight-normoglycemic participants (p=0,001). But metabolic parameters were not influenced (p>0,05). PPAR? Pro12 or Ala12 genotype did not influence obesity and metabolic parameters(p>0,05). A allele in PDE8B rs4704397 position was seen more frequent in prediabetic-obese patients than normoglycemic-obese patients (p=0,003).As a result, we thought that among genetic disoders; DIO2 and PDE8B polymorphisms which have an effect upon thyroid functions, responsible for prediabetes development in obesity. We think further studies are neccessary to evaluate this hypothesis.