Sıçanlarda siklosporin ve takrolimus uygulamasının periodontal dokular üzerine etkileri
The effects of cyclosporin and tacrolimus on the periodontal tissues of rats
  1. Tez No: 298708
  2. Yazar: URAL KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİHTİKAR GÜRSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmanın amacı deneysel oluşturulan sıçan gruplarında siklosporin (CsA) ve takrolimus (tak) kullanıldığında dişeti dokularındaki enflamasyon bulguları üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla deneysel olarak oluşturulan sıçanlardan alınan doku örnekleri rutin histolojik kesit işlemleri ile incelenmiş, daha sonra da dişeti büyüme miktarı, kemik yıkım miktarına bakılmıştır. Kemik remodelasyonunda, rezorbsiyonun değerlendirilmesinde tartrat rezistant asit fosfataz (TRAP) pozivite değerlerine bakılarak kemik kaybıyla ilişkisi değerlendirilmiştir.Ortalama 200?250 g. ağırlığında 50 dişi Sprague-Dawley sıçan çalışmaya dahil edilmiştir. Sıçanlar sadece standart yem ve su ile beslenmiştir. Sıçanlar 6 gruba ayrılmıştır. Birinci gruba 15 gün boyunca her gün CsA (10 mg/kg) subkutanoz olarak, ikinci gruba 30 gün boyunca her gün CsA (10 mg/kg) subkutanoz olarak verilmiştir. Üçüncü gruba 15 gün boyunca her gün takrolimus (1,5 mg/kg) subkutanoz olarak, dördüncü gruba 30 gün boyunca her gün takrolimus (1,5 mg/kg) subkutanoz olarak verilmiştir. Kontrol gruplarını da subkutan serum fizyolojik (%0,9 NaCl) enjekte edilmiştir. Sıçanlar her gün tartılmış ve ağırlıklarına göre ilaç dozu ayarlanmıştır. İlaç uygulamasından sonra yüksek doz anestezik enjekte edilerek sakrifiye edilmişlerdir. Dişetindeki histolojik değerlendirmeler 15. gün ve 30. gün haftalarda alınan mandibuler kesitlerde değerlendirilmiştir. Histomorfometrik ölçümlerin yapıldığı bölgeler E, toplam epitel kalınlığı; C, epitel yüksekliği; H, dişeti bağ dokusu yüksekliği; L, dişeti bağ dokusu genişliği şeklinde gösterilmiştir.Çalışmanın sonucunda grupların başlangıç ve 15. gün canlı ağırlık ortalamaları arasında anlamlı fark tespit edilmedi (p>0.05). Ancak 30. günde, CsA grubunun canlı ağırlık ortalamasının diğer gruplarınkinden önemli derecede daha düşük olduğu tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate histologic alterations of gingiva and alveoler bone of rats treated daily with 10 mg/kg Cyclosporin A and 1,5 mg/kg takrolimus for 30 days. Enzyme histochemically the levels of tartrate resistance acid phospotaz (TRAP) are observed and their relationship with bone loss is evaluated.Cyclosporin A (CsA) and Takrolimus(Tak) are immunosupressive drugs which is freguently used in organ transplantation. CsA can cause to various side effects including gingival overgrowth. However, it has unfavorable effects on kidney, liver and bone healing. 50 Sprague-Dawley female rats were used in our study. Animals were divided in to six main groups respectively: control 15, control 30, CsA 15, CsA 30, takrolimus 15, takrolimus 30. All experimental groups received 10 mg/kg/day CsA and 1,5 mg/kg takrolimus via subcutan injection. All main groups were sacrified at 16th, 31th days respectively. At this time all rats were weighed.