Çocukluk çağı kanserlerinde serum transforming growth factor-ß1 düzeylerinin ve prognoz açısından öneminin belirlenmesi
The ımportance of serum transforming growth factor-ß1 levels andıts effect on prognosis in childhood malignancies
- Tez No: 298726
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSAN YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çocukluk çağı kanseri tanısı alan hastaların, tanı ve remisyondönemlerindeki serum TGF-ß1 düzeylerini belirlemek ve fark olupolmadığını saptamak, tanıdaki serum düzeylerini sağlıklı kontrol grubuylave kanserin türüne özgü prognoz faktörleri ile karşılaştırarak prognozaçısından önemini araştırmak; TGF-ß inhibisyonunun çocukluk çağıkanserlerinde kullanılabilirliği hakkında fikir edinmektir.Hastalar ve Yöntem: Bu çalışmaya, 2003-2010 yılları arasında AnkaraÜniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD, ÇocukOnkolojisi BD tarafından takip ve tedavisi yapılan 55 çocukluk çağı kanseri(Akut lösemi, HL, HDL, NBL, OS, ES, RMS) tanısı almış hasta ile 20sağlıklı kontrol dahil edildi. Serum TGF-ß1 düzeylerini belirlemek için,daha önce alınıp -20° C' de saklanan serumlar kulla nıldı. TGF-ß1düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışıldı.Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 55 çocukluk çağı kanseri hastasının 12'si akut lösemi (%21.8), 6' sı HL (%10.9), 10' u HDL (%18.2), 6' sı NBL(%10.9), 7' si OS (%12.7), 6' sı ES (%10.9) ve 8' i RMS (%14.5) tanısıalmıştı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of the study was to evaluate serum transforminggrowth factor-ß1 (TGF-ß1) levels at newly diagnosed childhoodmalignancies and to compare with levels of the healty control group, tocompare serum TGF-ß1 levels at diagnosis and in remission, to evaluatethe association between serum TGF-ß1 levels, demographic properties,prognostic factors that are spesific to the disease, and to form an opinionabout TGF-ß blockade as a therapy in childhood malignancies.Patients and Method: 55 children who were admitted to the PediatricOncology Department of Ankara University School of Medicine betweenyears 2003 and 2010, and diagnosed as childhood malignancy (acuteleukemia, Hodgkin? s lymphoma, non-Hodgkin? s lymphoma,neuroblastoma, osteosarcoma, Ewing? s sarcoma, rhabdomyosarcoma)and 20 healty controls were included. We used the blood samples whichwere obtained at diagnosis and in remission and sera were stored at -20°C. The levels of serum TGF-ß1 were measured by enzyme-linkedimmunosorbent assay (ELISA).Results: Of the 55 patients 12 (21.8%) were acute leukemia, 6 (10.9%)were Hodgkin? s lymphoma, 10 (18.2%) were non-Hodgkin? s lymphoma, 6(10.9%) were neuroblastoma, 7 (12.7%) were osteosarcoma, 6 (10.9%)were Ewing? s sarcoma and 8 (14.5%) were rhabdomyosarcoma.