0-18 yaş arası lösemi-lenfoma tanısı alan hastalarda vitamin d reseptör gen polimorfizminin malignite üzerine etkisi
The effect of vitamin d reseptor gen polymorphism on malignance in leukemia-lymphoma between age 0-18 AGE
- Tez No: 452539
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLNUR TOKUÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Onkoloji, Genetics, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Çocukluk çağı ölümlerinin sebepleri arasında maligniteler önemli bir yer tutar. İlk sırada %30 oranla akut lösemiler gelmekte; bunu merkezi sinir sistemi tümörleri ve lenfomalar izlemektedir. Amaç: Vitamin D reseptör (VDR) geninin belirli bölgelerinde genetik farklı-lıklar saptanmış ve kanser ile ilişkili olup olmadığı üzerine araştırmalar yapılmıştır. Erişkin yaş grubu çalışmalarında Taq-1, Fok-1 ve Bsm-1 bölgelerindeki polimor-fizmlerin prostat, meme ve kolon kanserleriyle ilişkili olabileceği saptanmıştır. Ço-cukluk çağı kanserlerinde ise literatürde bu konuda yeterli sayıda çalışma bulunma-dığından bu çalışmanın yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kesitsel bir çalışmadır. Katılımcıların serum Ca, P, ALP ve 25-OH-D3 düzeylerine bakılmış, EDTA'lı kan örneklerinden DNA izolasyonu yapılmıştır ve PCR yöntemi ile polimorfizmler incelenmiştir. Veriler elektronik or-tama kaydedilip SPSS 20.0 ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Malignancies hold an important place among the causes of childhood deaths. Acute leukemia takes first place with the rate 30%, this is followed by central nervous system tumors and lymphomas. Objective: Genetic differences have been identified in spesific regions of the Vitamin D receptor (VDR) gene and many researches were done whether it is associ-ated with cancer. In the studies of the adult age group, polymorphisms in the Taq-1, Fok-1, and Bsm-1 regions can be associated prostate, breast and colon cancer. In the case of childhood cancer, there is not enough studies on this subject in the literature, so it is aimed to make this study. Material and Methods: This's a cross-sectional study. Participitants had se-rum Ca, P, ALP, 25-OH-D3 levels, DNA was isolated from blood samples that con-tain EDTA, and polymorphisms were examined by PCR. The data were recorded electronically and analyzed with SPSS 20.0.