Çocuklarda hematopoetik kök hücre nakli sonrası engraftman yetmezliği: Risk faktörleri, tedavi ve sonuçları
Engraftment failure after hematopoietic stem cell transplantation in children: Risk factors, treatment, and outcomes
- Tez No: 951384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL OK BOZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmada, çocukluk çağı hematopoetik kök hücre nakli (HKHN) sonrası engrafman yetmezliği gelişen hastalarda risk faktörlerinin, verilen hücresel ürün özelliklerinin ve sağkalım sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Eylül 2019 – Eylül 2024 tarihleri arasında merkezimizde ilk defa HKHN uygulanan 279 pediatrik hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların demografik özellikleri, tanı grupları, kullanılan kök hücre kaynakları, verilen CD34+, çekirdekli ve T hücre dozları, hazırlık rejimleri, graft versus host hastalığı (GVHH) profilaksileri, enfeksiyon durumu, engrafman süreleri ve sağkalım verileri analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde Spearman korelasyon, Mann-Whitney U testi ve Kaplan-Meier yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların %64,9'u erkekti ve en sık nakil endikasyonu hematolojik malignitelerdi. Greft yetmezliği oranı %5 idi. Periferik kök hücre kullanılan hastalarda hem myeloid hem de trombosit engrafman süreleri daha kısa bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the risk factors, cellular product characteristics, and survival outcomes in pediatric patients who developed engraftment failure following hematopoietic stem cell transplantation (HSCT). Methods: Data from 279 pediatric patients who underwent their first allogeneic HSCT between September 2019 and September 2024 were retrospectively analyzed at our center. Demographic characteristics, primary diagnoses, stem cell sources, doses of CD34+, nucleated, and T cells, conditioning regimens, graft versus host disease (GVHD) prophylaxis protocols, infectious complications, engraftment times, and survival outcomes were evaluated. Statistical analyses were performed using Spearman correlation, Mann-Whitney U test, and Kaplan-Meier survival analysis. Results: Among the patients, 64.9% were male, and the most common indication for transplantation was hematological malignancies. The incidence of graft failure was 5%. Patients who received peripheral blood stem cells had significantly shorter neutrophil and platelet engraftment times.