Parapnömonik plevral efüzyon tanısında plevral sıvı prokalsitonin düzeyinin rolü
The role of pleural fluid procalcitonin levels ın the diagnosis of parapneumonic pleural effusion
- Tez No: 298745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Parapnömonik efüzyon, günlük pratikte sık karşılaşılmasına rağmen, tanıda günümüzde kullanılan plevral sıvının biyokimyasal testlerinin hiçbiri yeterince özgül değildir. Ayrıca plevral sıvının mikrobiyolojik incelemesinin de her zaman sonuç vermemesi ve geç sonuçlanması da diğer önemli problemlerdir. Bu nedenle son yıllarda, PPE tanısında daha hızlı ve spesifik belirteçler üzerinde çalışılmaktadır. Prokalsitoninin infeksiyon hastalıklarını infeksiyon olmayan hastalıklardan ayrımda diğer infeksiyon belirteçlerine göre erken ve oldukça yüksek özgüllükte sonuç verdiği bildirilmiş ve yakın zamanda plevral sıvıda PCT ölçümünün PPE tanısında kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu konuda henüz sınırlı sayıda çalışma bulunmasına rağmen, bazı çalışmalarda, plevral sıvı PCT düzeyinin PPE'de diğer nedenlere bağlı sıvılara göre daha yüksek olduğu bulunmuş ve PPE tanısında yararlı bir belirteç olduğu bildirilmiştir.Bu çalışmada amaç, plevral sıvı PCT düzeyinin PPE tanısındaki rolü ve hastalık ağırlığı ile ilişkisini araştırmaktı.Çalışmaya 26 transüda, 26 MPE, 24 PPE ve 11 TPE olmak üzere toplam 87 plevral sıvılı hasta alındı. Gruplar arasında plevral sıvı PCT, serum PCT düzeyi ve plevral sıvı PCT/serum PCT oranı bakımından anlamlı fark yoktu. Hastalar eksüda ve transüda gruplarına ayrıldı ve iki grup arasında plevral sıvı PCT ve serum PCT düzeyi açısından fark saptanmadı. Eksüdatif sıvılar da PPE ve PPE olmayan gruplarına ayrıldı ve iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı. Son olarak, PPE grubunda plevral PCT düzeyi ile plevral sıvı albümin, protein, LDH, glukoz ve ADA düzeyleri arasındaki korelasyon araştırıldı ve herhangi bir korelasyon bulunamadı. Parapnömonik efüzyon grubunda hastalık ağırlığı ile plevral sıvı PCT düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla plevral sıvı PCT ile PSI ve CURB-65 arasında korelasyona bakıldı ve yine herhangi bir korelasyon saptanmadı.Sonuç olarak, çalışmamızda PPE'de, plevral sıvı PCT ve serum PCT ölçümünün tanısal etkinliği gösterilemedi. Ancak, çalışma grubumuzdaki PPE alt gruplarının heterojen olmaması, büyük çoğunluğunu basit komplike olmayan PPE'lerin oluşturması ve PPE grubunda sadece üç hastada bakteriyolojik etken saptanması çalışmamızın önemli kısıtlayıcılarıydı.
Özet (Çeviri)
Although parapneumonic effusions are frequently seen in daily practice, none of pleural fluid biochemical tests, currently used for the diagnosis, is adequately specific. Also, the other major problems are that; the microbiologic examination of pleural fluid is not always positive and it may lead a delay in the diagnosis. Hence, in recent years, more rapid and specific markers in the diagnosis of PPE are investigated. It has been reported that, procalcitonin is more rapid and specific than other infectious markers in the differentation of infectious diseases from those of noninfectious. Recently, the utility of measurement of pleural fluid PCT in the diagnosis of PPE has been studied. Although there are limited studies about this subject, in some studies higher pleural fluid PCT levels in PPE than other causes of pleural effusion has been found and it has been reported that it is a useful marker in the diagnosis of PPE.The aim of this study was to investigate the pleural fluid PCT levels in the diagnosis of PPE and relationship with disease severity.Eighty seven patients with pleural effusion consisting of 26 transudative pleural effusion, 26 malignant pleural effusion (MPE), 24 parapneumonic effusion (PPE) and 11 tuberculous pleural effusion (TPE) were enrolled to study. There was no significant difference between the groups for the pleural fluid PCT, serum PCT and pleural fluid PCT/ serum PCT ratio. The patients were divided into transudative and exudative pleural effusion and there was no difference for the pleural fluid PCT and serum PCT between these two groups. Exudative effusions were further grouped as PPE and nonPPE and no significant difference was found. Finally, in PPE group, the correlation between pleural fluid PCT level and pleural fluid albumin, protein, LDH, glucose and ADA was studied and no correlation was found. In PPE group, in order to evaluate the relationship between disease severity and pleural fluid PCT level, the correlation between plevral PCT and PSI and CURB-65 was investigated. No correlation was observed again.In conclusion, in our study for the diagnosis of PPE, a diagnostic efficiacy of pleural fluid and serum PCT couldn?t be determined. However, the important limitations of our study was that; the subgroups of PPE were not heterogenous, most of PPE were simple noncomplicated PPE and only in three cases a bacteriologic cause was detected.