Farklı ambliyopi tiplerinde klinik seyir ve tedaviye cevap
Clinical courses and treatment responses in various amblyopia types
  1. Tez No: 298746
  2. Yazar: REŞAT DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HUBAN ATİLLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ambliyopi çocukluk çağında görsel gelişimin devam ettiği kritik dönemde gelişen anormal görsel tecrübenin neden olduğu zayıf görme düzeyini tanımlamak için kullanılır. Çalışmamızda şaşılık ve/veya anizometropik ambliyopisi olan olgularda demografik özellikler, tedavi öncesi ve tedavi sonrasındaki görme keskinliği, ambliyopi derecesi, şaşılık derecesi ve binoküler görme fonksiyonlarını karşılaştırmak amaçlanmıştır.Ocak 2007- Eylül 2010 tarihleri arasında, AÜTF Göz Hastalıkları ABD Pediatrik Oftalmoloji ve Şaşılık Birimi'nde ambliyopi tanısı ile takip edilen 50 anizometropik, 50 şaşılık, 50 hem anizometropik hem de şaşılık tanısı olan toplam 150 olgu çalışma kapsamına alındı. Ambliyopi kriteri, en iyi düzeltilmiş görme keskinliğinin Snellen eşeli ile ? 0.8 ve her iki göz görme keskinlikleri arasında Snellen eşelinde en az 2 sırası fark olması kabul edildi. Anizometropi kriteri, iki göz arasında sferik veya silendirik eşdeğerde ?1 D fark olarak kabul edilmiştir.Çalışmamızda demografik özellikler incelendiğinde; cinsiyet ve yaş açısından istatistiksel olarak 3 grup benzer olarak bulunmuştur. Ambliyop gözlerde tedavi öncesi ve tedavi sonrası görme keskinlikleri 3 grupta istatistiksel olarak benzer bulunmuştur. Anizometrop olgularda, anizometropi sferik değerler bakımından ambliyopi derecesi ile pozitif korelasyon gösterdiği bulunmuştur. Anizometropi derecesi ile ambliyopi derecesi arasında, hipermetropik ve miyopik olgularda kuvvetli bir ilişkinin varlığı gösterilmiş, özellikle hipermetropik ambliyopisi olanlarda anizometropi derecesi arttıkça ambliyopi derinliğinin de arttığı görülmüştür.Tedavi öncesinde uzak/yakın kayma miktarları yönünden karşılaştırıldığında şaşılığı olan grupta belirlenen kayma miktarı, hem şaşılığı hem anizometropisi olan gruba göre anlamlı olarak daha fazla tespit edilmiştir. Ancak 2 grup tedavi sonrası uzak / yakın kayma miktarları yönünden karşılaştırıldığında ise benzer bulunmuştur. Tüm şaşılık olgularında şaşılık derecesi ile ambliyopi derecesi arasında pozitif korelasyon bulunmuştur ancak bu durum istatistiksel açıdan anlamlı değildi. Şaşılık olgularında ezotropya tanısı ekzotropya tanısına kıyasla anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.Anizometropik ambliyopi grubundaki olgular, şaşılığı olan olgulara göre stereopsis ve füzyon açısından daha iyi korunduğu değerlendirilmiş, kaymanın binoküler fonksiyon kayıplarındaki rolünün anizometropiden daha fazla olduğu görülmüştür. Ayrıca çalışmamızda tedaviye uyum açısından karşılaştırıldığında 3 grup arasında anlamlı fark tespit edilmemiştir.Sonuç olarak; özellikle hipermetropik anizometropisi olan olguların ve ezotropya tanısı olan ve yüksek dereceli şaşılığı olan olguların daha dikkatli takip edilmesi gerektiğini belirtmekteyiz. Ayrıca kaymanın binoküler fonksiyon kayıplarındaki rolünün anizometropiden daha fazla olduğu değerlendirilmiştir ve derin ambliyopi grubunda yer alsalar dahi anizometropik olguların tedavi açısından şaşılık olgularına göre prognozlarının daha iyi olduğunu vurgulamaktayız.
Özet (Çeviri)
Amblyopia is a term used to define the poor visual acuity caused by anormal visual experience in the critical period of visual development. In our study we aimed to compare the demographic features, visual acuities before and after treatment, amblyopia and strabismus degrees and binocular visual functions in cases with strabismic and/or anisometropic amblyopia.The study included 50 anisometropic, 50 strabismic and 50 both anisometropic and strabismic cases that were followed up with the diagnosis of amblyopia, in Ankara University Opthalmology Department between January 2007 and September 2010.Amblyopia criteria was defined as the best corrected visual acuity of ?0.8 and at least 2 level difference between the visual acuities of two eyes with Snellen chart. Anisometropia criteria was defined as ?1D difference in the spherical and cylindrical value between two eyes.In our study; 3 groups were statistically similar in means of age and sex distribution. Visual acuities in amblyopic eyes before and after treatments were also statistically similar. In anisometropic cases anisometropic spherical value was found to be corralated with amblyopia degree. In hypermetropic and myopic cases, a strong correlation was shown between anisometropia and amblyopia degree, especially in hypermetropic cases, amblyopia degree increased as the anisometropia degree increased.In strabismus group near/distant deviation degrees before treatment were significantly higher than the group with both strabismus and anisometropia. Nevertheless, the two groups were similar in means of degrees after the treatment. In all strabismus cases, a positive correlation between strabismus and amblyopia degrees was shown even though it was statiscally insignificant. In strabismic cases, esotropia was significantly more than exotropia.In anisometropic amblyopia group, stereopsis and fusion was found to be preserved better in comparison to the strabismic group. And also it was shown that deviation had a more profound effect on binocular function loss than anisometropia. There were no significant difference between 3 groups in means of treatment compliance, so that we may conlude that effects of treatment was almost equal in all groups.In conclusion, we recommend to follow the hypermetropic anisometropic cases and especially cases with high degree strabismus and esotropia closely. And also we emphasize that deviation effects binocular function loss more than anisometropia, even though the anisometropic cases had high degree of amblyopia they have a better prognosis than the cases with strabismus.