Basedow-graves hastalığında tiroid stimülan immünglobulinin prognoza ve nükse etkisi
Effect of thyroid stimulating immunoglobulin on prognosis and relapse in Basedow-graves' disease
  1. Tez No: 941289
  2. Yazar: NESLİHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ESRA ÇİL ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Basedow-Graves hastalığı, tirotoksikoza yol açan otoimmün bir tiroid hastalığıdır ve antitiroid ilaç (ATİ) tedavisi sonlandırıldıktan sonra yüksek oranda nüks ile karakterizedir. Literatürde, ATİ kesilmesinin ardından 1 yıl içinde hipertiroidinin tekrarlama oranının %30–70 arasında olduğu bildirilmektedir. Bu yüksek nüks riski, kalıcı remisyon elde edilebilecek hastaları belirlemeyi ve kesin tedavinin (cerrahi veya radyoaktif iyot) zamanlamasını zorlaştırmaktadır. Tiroid stimülan immünoglobulin (TSI), Graves hastalığının patogenezinde merkezi rol oynayan ve TSH reseptörüne bağlanarak tiroidi uyaran otoantikordur. Yüksek duyarlılık ve özgüllükle Graves tanısını destekleyen TSI'nın, tedavi sonrasında biyobelirteç olarak kullanılıp prognozu öngörmede yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Ancak, ATİ tedavisi sonundaki TSI düzeyleri ile hastalığın uzun dönem seyri arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, Graves hastalığında metimazol tedavisi sonrasındaki serum TSI düzeyinin hastalığın prognozu ve nüks gelişimini öngörmedeki etkisini belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 2017–2025 yılları arasında üçüncü basamak bir merkezde Graves tanısıyla izlenen 60 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Tüm hastalar en az 12 ay metimazol (MMI) tedavisi almış ve ilacın kesilmesinden sonra en az 1 yıl takip edilmişti. Hastalar tedavi sonrası klinik seyre göre üç gruba ayrıldı: Tedavi kesildikten sonra en az 1 yıl ötiroid kalan remisyon grubu (n=33), tedavi kesilmesini takiben hipertiroidisi tekrar eden nüks grubu (n=16) ve ATİ ile ötiroidi sağlanamayan yanıtsız grup (n=11). Tedavi bitimindeki serum TSI düzeyleri bu üç grupta karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Basedow-Graves' disease is an autoimmune thyroid disorder causing thyrotoxicosis, characterized by a high relapse rate following discontinuation of antithyroid drug (ATD) therapy. Literature reports recurrence rates of hyperthyroidism ranging from 30% to 70% within one year post-ATD discontinuation. This high relapse risk complicates identifying patients who can achieve lasting remission and determining the timing for definitive treatments such as surgery or radioactive iodine. Thyroid stimulating immunoglobulin (TSI) an autoantibody stimulating the thyroid via binding to the TSH receptor, plays a central role in the pathogenesis of Graves' disease. TSI, which supports Graves' diagnosis with high sensitivity and specificity, is hypothesized to serve as a biomarker for prognosis post-treatment. However, studies examining the relationship between post-ATD treatment TSI levels and long-term disease course are limited. This study aimed to evaluate the predictive value of serum TSI levels post-methimazole treatment in prognosis and recurrence of Graves' disease. Materials and Methods: Data from 60 patients diagnosed with Graves' disease between 2017 and 2025 at a tertiary center were retrospectively reviewed. All patients received methimazole (MMI) treatment for at least 12 months and were followed for at least one year post-treatment cessation. Patients were classified into three groups based on post-treatment clinical outcomes: remission group maintaining euthyroidism for at least one year (n=33), recurrence group experiencing hyperthyroidism relapse post-treatment cessation (n=16), and non-responsive group not achieving euthyroidism with ATD (n=11). Serum TSI levels at treatment cessation were compared among these groups.